co jsou to veliciny

Nejlepší odpověď
kropitko

Veličina, pojem užívaný ke kvantitativnímu popisu jevů, stavů a vlastností těles. Měření nějaké veličiny je určení její velikosti (hodnoty) ve zvolených jednotkách, tj. ve zjištění počtu těchto jednotek obsažených v měřené veličině. Rozeznávají se: a) veličiny fyzikální, které se dělí na veličiny množství (extenzívní, kvantity; např. hmotnost, délka, teplo), na veličiny stavu (intenzívní, kvality; např. teplota, tlak) a veličiny protenzívní (trvale plynou, nelze je zpětně reprodukovat; čas a z něho odvozené veličiny). Pro veličiny množství platí aditivnost, pro stavové veličiny nikoli. Fyzikální veličiny lze také dělit podle počtu údajů nutných k úplnému určení hodnoty veličiny na skaláry (mají jen velikost, např. hmotnost, teplota), vektory (majívelikost a směr, např. síla, rychlost) a tenzory (kromě velikosti mají více významných směrů, např. mechanické napětí, moment setrvačnosti); b) veličiny technické, které kvantitativně charakterizují některé parametry zkoušených objektů, např. celkový počet úkonů s objektem až do selhání. Využití hlavně ve zkušebnictví; c) veličiny ekonomické, patřící mezi parametry jakosti výrobků; kvalimetrické, které jsou mírami jakosti a pro něž lze metodami matematické statistiky získat kvazikvantitativní údaje, např. estetický vzhled, vůně, chuť.

Ps omlouvám se,než jsem to sem napatlala,tak george byl rychlejší. Jen bych ještě upozornila na to,že v odkaze,který jsem uvedla je výraz ještě v Ottově slovníku naučném,kde je to možná popsáno lépe…

Zdroj: http://leccos­.com/index.php/clan­ky/velicina

Další odpovědi
anonym

Veličina je pojem používaný pro kvantitativní popis reality …
→ http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ve­li%C4%8Dina