Kepler

Co jsou to „úbytě“?

Říkalo se, že někdo zemřel na úbytě. Co je to za moribundus?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Také se říkalo „souchotě“, zkrátka hubera TUBERA. Nedivím se, že neznáš, kdysi jsme byli přesvědčení o tom, že se to týká jen rozvojových zemí. Teprve vyspělému dem(ent)okratickému zdravotnictví se podařilo tuto nemoc u nás znovu pořádně rozšířit. ;) :D :D

Další odpovědi
annas

  1. Souchotiny Výraz znám od babičky. Když někdo zemřel na plicní tuberkulózu, seschnul, dostal souchotiny Slovo odvozené – od příd. jména suchý.
  2. Starší název úbytě- význam stejný, ale odvozené od slovesa ubývat.
  3. Původní název pro tuto chorobu

húsěnka,, húsěnicě

  1. housenka, červ ohryzávající listy a plody rostlin
  2. přeneseně nemoc vzbuzující zdání, že je nemocný požírán zevnitř = úbytě

V. Machek Etymologický slovník,

elkon

Tři vteřiny: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tuberkul%C3%B3za

Viktorie II.

elkon, já to stihla pod 2 sekundy.🤣

Kepler

Hééérdek, tady je to samá F1! 👀😊

aliendrone

Kepler>>> Mě do toho netahej! Já jsem „No.1“! (lze použít i „N1“ aj.) ;) :D :D