Amie

Co jsou to ty vektory?

Probíráme to ted v matematice v analytice. Stále však nechápu co to vlastně je a proč je znázorněn dvěmi (v prostoru třemi) čísly. Cypočítat a pracovat a další operace, kterou jsou potřeba chápu. Teda, ne nechápu ale beru to jako samozdřejmost, jen mi vrtají hlavou ty vektory a nedovedu si je nějak představit, co to vlastně je.

A prosím nějak vysvětlit antimatematicky pokud je to možné. Ta mi letos fakt nejde. Děkuji všem.

Nejlepší odpověď
mosoj

Vektor představuje ve fyzice a vektorovém počtu veličinu, která má kromě velikosti i směr. Tím se liší od obyčejného čísla, neboli skaláru, které má pouze velikost.

Příkladem vektoru je síla — má velikost a směr, a více sil se skládá dohromady podle zákona o skládání sil – rovnoběžníkového pravidla. Vektory se ve fyzice obvykle popisují pomocí souřadnic, které ovšem závisí na volbě souřadnicových os.

To jsi si ovšem mohla najít sama !! Je třeba promazat mozkové závity a krůtit a krůtit …

Další odpovědi
Mapel

Určitá hodnota je vyjádřena velikostí a směrem – úhlem.
Doplňuji:
Mosoj se omezil na působení sil mechanických, ale ve fyzice se pak jedná o skládání úhlů při střídavých veličinách.

Michal Kole

Orientovaná úsečka.

Budeš muset přesně rýsovat, aby ti to vyšlo