zjentek

Co jsou to rožovky?

Rožovky. V souvislosti s naložením a uskladněním plodů na zimu.

Nejlepší odpověď
annas

Rožovka – slovensky jeden druh pálenky = ražná pálenka. = žitná pálenka

Slovenské raž je česky žito. Používá se i na Hané. rež, rýž(š) = žito., žito = pšenice..

Takže na chleba je třeba pěstovat ryž, na buchty pšenici, česky žito a pšenici. .

Jinak jde o staročeský výraz, v praslovanštině r6ž6, (jery) podobné je německé Roggen.

.

Další odpovědi
Kepler

Našel jsem, že je to "legendárny nápoj z Podpolania, značka Morho. Obilný ražný destilát. Ručne sladovaná a zakvasená rožovka " http://www.ko­sutka.sk/novin­ky/krst-morho-kosutke Což by asi odpovídalo frdžalici Pacha, hybského zbojníka.
Nechci kecat, ale cosi se mi plance, jestli to taky není náhodou odrůda hrušek (slezský výraz), ale za to fakt neručím.