zjentek

Co jsou to koťány?

Koťány.

Kde se vyskytují a jak se projevují?

S tímto slovem jsme se setkali ve Starém Rokytníku u Trutnova. (;

Nejlepší odpověď
annas

Bylo vhodné uvést, kde jste se s tímto slovem setkal. Protože to může být jinak.

Oba výrazy si pamatuji z hanáčtiny.

1. Kotan = bobek, sedět na bobku, ale u nás na Hané se říkalo, když dítě sedí na bobku, na kotku a kaká, – co po něm zůstane = koťany, kotany.

Kotanec – kočičinec.

2. Koťany, koťánky = plody vrby = kočičky (koťátka) . = jehnědy. ¨Původ je jasný – podle hebkosti.

Slovanské kot6, germanizace cattus , pak ob- kotiti se odvozené katos – kote = , mládě zvířat. Název kotě, když se kočka stala domácím zvířetem. Kotenec bylo pojmenování lvíčete.

V. Machek: Etymologický slovník

Po vašem doplnění.

Uvedla jsem význam z naší oblasti, protože jde o slovo nespisovné. Neuváděla jsem všechny možnosti.

Opakuji, už jsem vám to psala několikrát. U významu slov je vždy důležité uvést kontext, zvláště u slov nespisovných.

anství, proto dnešní výrazy, které ve spisovné češtině zanikly, se vzájemně liší.

1. vztah k noze. – oblastní výraz.
Základem je slovo kot, = lýtková kost, vepřová nožička, zdrobněle kotek, kostka = kotník – to se používali i l na Hané.,

Po zabijačce se připravoval rosol, sulc = kote (široká výslovnostú – to si pamatují,

2. Koření Kotányi je jméno maďarského výrobce původně papriky. Firma vznikla v Segedu, pozdějí se rozšířila na akciovou společnost,. je i v Rakousku.

Původní jméno Kojeteiner – z Kojetín, vypadá, že muž o byl Žid.
Původ názvu Kojetín – Kojatův dvůr.

https://hu.wi­kipedia.org/wi­ki/Kotányi_Já­nos

3. Rovněž Kotan je polské město, osada – původ z japonštiny
https://pl.wi­kipedia.org/wi­ki/Kotan

obecné pluh. – gruzínský původ – bodlák atd.
https://pl.wik­tionary.org/wi­ki/kotan

4. V češtině je příjmení Kotan – Moldanová uvádí možný původ

  1. z OJ Chotěboř – tioužící po boji
  2. z OJ Gottfried – boží mír

Další odpovědi
Kepler

Já jsem to slovo ještě neslyšel, ale zní jako slezský výraz pro jehnědy „kucianki“ – čti „kuťanki“. To by odpovídalo jednomu z výrazů, které uvádí annas. Nejde ale o plody, ale taková ta hebká květenství (kočičky).

marci1

V odkazu používá uživatelka slovo „koťan“ pro kočku/kocoura. 🙂
https://www.hou­bareni.cz/dis­c.php?start=924

Edison

Kotányi je taky maďarský výrobce koření.

Opraveno o intervenci mimozemšťanů… 😁

aliendrone

Slyším poprvé, ale zkusím si tipnout. Že by to byly plody toho, když se z něčeho „okotíš“? ;) :D :D

Edison>>> Myslíš firmu KOTÁNYI? Čumíš jak to znám, skoro jako Kepler! Jen ty bábovky a další dusivky mi nejdou tak dobře! ;) :)

zjentek

Tak počkejme ještě na quentose. Protože výraz koťány si pamatuji, že se často skloňoval v podkrkonoší okolo Truntova a mám dojem, že přímá souvislost slova tam byla s kostí pod palci na nohou, nebo někde tam. (;

annas

Může být, protože slovo kotek souvisí se slovem kot, lýtková kost, vepřová nožička, zdrobněle kotek, kostka = kotník – to se používlol na Hané.,

Po zabijačce se přiipravoval rosol, sulce = kote (široká výslovnostú – to si pamatují,

Proto jsem napsala,. že je důležité, kde se výraz používá, protože jde o nespisovný, nářeční, tudíž se liší podle oblastí.

Ještě se podívala do Kottova Česko-německého slovníku. Tne uvádí ty významy, které znám z hanáčtiny a i jsem některé používala.

Navíc je uvedené, že jde o oblast Olomoucka.

Koření Kotányi je jméno naďarského výrobce původně papriky. Firma vznika v Segedu, pozdějí se rozšířila na společnost,. je i v Rakousku.

Rovněž Kotan je polské město, obecné pluh.

V čeština je příjmení Kotan – Moldanová uvádí možný původ

  1. z OJ Chotěboř – tioužící po boji
  2. z OJ Gottfried – boží mír