hanulka11

Co jsou šmorny a šlejšky?

Doplňuji:
Já šmorny neznám a dnes čtu recept v časopisu Blesk Hobby-přepíši ho sem. Brambory uvařte ve slupce den předem.
Oloupané je nastrouhejte .Sádlo nebo máslo zpěňte na větším pekáči,přisypte mouku a lehce opečte.Nakonec přidejte nastrouhané brambory tak, aby vznikla směs podobná drobence .Tu opékejte na mírném ohni , občas z lehka protřepejte a dochuťte solí.

Nejlepší odpověď
annas

Jsou to sladké pokrmy.
Šmorny se dělají z krupice, a dalších přísad.Uvaříme vlastně krupici a vaříme na pánvi. Za stálého míchání vzninou kousky – jakýsi trhanec.

Šlejšky se dělají z bramborového těsta, jinak také bramborové šulánky. Podávají se většinou s mákem. Občas dělávám.

Další odpovědi
mosoj

Za mého mládí se šlejšky krmily husy aby byly pěkně tlusťoučké a měly hodně sádla na posvícení.
Nevím jestli se to ještě někde dělá, ale to kdyby vyděli ochránci zvířat ........... !!

Dělaly se tak jak píše annas, jenom na tu chuť se moc nekoukalo.
To druhé neznám.

annas

Hanulko, možné to je. Ale já znám pokrm šmorn, který je rovněž z krupice. Jde o krajové obměny.