Avatar uživatele
asert

Co jsou nepominutelní dědicové?

Kdo jsou tzv. nepominutelní dědicové, které nelze jakoukoliv závětí vyloučit z dědění a jaký bude jejich podíl, když jsou v závěti vynecháni?

Zajímavá 0 před 40 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#cast3-hlava3-dil5-oddil1

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Nepominutelní dědicové jsou určeni zákonem a jsou to ti příbuzní, které nelze vyloučit ze závěti, tedy dědic zákonný, jehož zákonem stanovené dědické právo nelze omezit ani vyloučit závětí.

K nepominutelným dědicům patří děti a manžel dědic zákonný. Pokud zemřelý neměl děti, jsou nepominutelnými dědici rodiče. V případě, že ani ti již nežijí, stávají se nepominutelnými dědici jeho sourozenci.

Pokud se tyto osoby v závěti neobjeví, mají nárok na nepominutelný podíl, který u dědiců prvního pořadí (tj. dětí a manžela) činí minimálně jednu polovinu toho, co by jim připadlo dle zákonného dědění. U dědiců druhého pořadí (tj. rodičů) je to jedna čtvrtina a u dědiců třetího pořadí (tj. sourozenců) je to jedna osmina. Pokud by závěť plně vylučovala nepominutelné dědice z dědění, je taková závěť neplatná.

Nepominutelní dědicové mají právo uplatnit svůj nepominutelný podíl do jednoho roku od doby, kdy se dozvěděli o omezení svých dědických práv. Dědic by tak měl dědicům nepominutelným oznamovat otevření dědického řízení. Pokud tak neučiní, může se prodloužit termín pro uplatnění nepominutelného dědického podílu.

Ovšem je důležité mít na paměti, že pokud nepominutelný dědic přijme dědictví, nemůže poté uplatnit svůj nepominutelný podíl. Proto je třeba pečlivě zvážit, zda dědictví přijmout, či počkat na vyřízení svého nároku na nepominutelný po­díl.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

CO? Je to člověk, potomek 😉

„Kdo je nepominutelný dědic

Za nepominutelného (dříve neopominutelného) dědice se považují děti zůstavitele. Pokud děti nedědí, pak jsou za nepominutelného dědice považováni jejich potomci. Je-li nepominutelný dědic nezletilý, pak mu z dědictví náleží ¾ jeho zákonného podílu. Je-li naopak zletilý, pak mu náleží alespoň ¼ jeho zákonného podílu.
Právo na povinný díl je dle judikatury řazeno pod osobní právo nepominutelného dědice, které jeho smrtní zaniká. Aby měl nepominutelný dědic nárok na povinný díl, je potřeba, aby své právo řádně uplatnil. Na potomky nepominutelného dědice tedy nárok na povinný díl přechází až v momentě, kdy bylo toto právo uplatněno, ale nepominutelný dědic se nedožil vyplacení povinného dílu. Nepominutelný dědic se však může svého práva na povinný díl vzdát.“
https://www.pra­voprovsechny.cz/clan­ky/nepominutel­ny-dedic/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek