Co jsou lymfocyty a co způsobuje jejich nedostatek?

Nejlepší odpověď
pekynka

Paní annas odpověděla velmi vědecky a já zkusím jednodušeji.
Lymfocyty = bílé krvinky = imunita
Nedostatek lymfocytů je lymfocytopénie, diagnoza která se objevuje při léčbě cytostatiky a radioterapii u onkonádorů, tam jí potřebujeme a před transpantacemi také aby nemocný přijmul darovanou tkáň. Objeví se u onemocnění Hodgkinovou nemocí – forma rakovinného bujení, uléčby kortikoidy, při některých infekcích – viry napadají lymfocyty = AIDS, při zasažením tox. látkami a při vystavení záření = jaderné katastrofy.

Další odpovědi
annas

CD4 lymfocyty – skupina bílých krvinek T lymfocytů, které „pomáhají“ tzv. helper ostatním buňkám podílejícím se na imunitní odpovědi. Jejich poškození vede ke značnému snížení odolnosti organismu. Tyto buňky jsou napadány virem HIV, jejich úbytek asnížená funkce souvisí spoškozením imunity při této nemoci

CD8 lymfocyty – skupina bílých krvinek T lymfocytů, mezi něž patří jednak buňky tlumící ostatní buňky zúčastněné na imunitní odpovědi supresory ajednak buňky „zabíjející“ cizí buňky, popř. ibuňky vlastní při autoimunitním onemocnění, nádorové buňky, buňky nakažené virem – cytotoxické lymfocyty.

O nedostatku lymfocytů si přečtěte vysvětlení (asi uprostřed článku je nadpis
Jak se v organismu projevuje nedostatek lymfocytů nebo porucha jejich funkce?)

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:U7kSW1_vk8sJ:­www.immunoflow­.cz/laborator/in­formace-pro-pacienty+Kdy+vznik­%C3%A1+nedosta­tek+lymfocyt%C5%AF&cd­=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

Zdroj: http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/cd8-lymfocyty