annas

Co jsou kaleidocykly? K čemu se používají?

Nejlepší odpověď
rynek878

Mezi málo známá tělesa patří kaleidocykly. Jedná se mnohostěnnou plochu tvořenou prstencem z pravidelných čtyřstěnů, které jsou navzájem propojeny svými hranami. S těmito zajímavými tělesy přišel před více než 100 lety německý učitel matematiky Max Brückner. Jeho nápad se zalíbil kanadskému geometru Coxeterovi (1907 – 2003), který šest shodných pravidelných čtyřstěnů (tetraedrů) spojil do prstýnku a zjistil, že při osmi a více takto spojených tetraedrech je možné prstýnek neustále protáčet středem. Liché počty tetraedrů lze také spojovat a protáčet. Při 22 spojených tetraedrech je možné z takto dlouhého prstýnku vytvořit propletený uzel.
Doplňuji:
Vagro,byl jste rychlejší.

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/mati­ka/022011/

Další odpovědi
vagra

Mezi málo známá tělesa patří kaleidocykly. Jedná se mnohostěnnou plochu tvořenou prstencem z pravidelných čtyřstěnů, které jsou navzájem propojeny svými hranami. S těmito zajímavými tělesy přišel před více než 100 lety německý učitel matematiky Max Brückner. Jeho nápad se zalíbil kanadskému geometru Coxeterovi (1907 – 2003), který šest shodných pravidelných čtyřstěnů (tetraedrů) spojil do prstýnku a zjistil, že při osmi a více takto spojených tetraedrech je možné prstýnek neustále protáčet středem. Liché počty tetraedrů lze také spojovat a protáčet. Při 22 spojených tetraedrech je možné z takto dlouhého prstýnku vytvořit propletený uzel.

Doplňuji:
Rynku-tentokrát,ale jen o vous 🙂

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/49416-kaleidocykly.html

anonym

Papír se rozstříhá, zprohýbá a slepí tak, že vytvoří uzavřený cyklus z jehlanů, navzájem propojených podél stran. Díky použitému materiálu – papíru – není třeba vymýšlet složitá mechanická řešení kloubů a spojů. Tímto trojrozměrným tělesem je možné otáčet, či spíše je možné protáčet jím jeho vlastním středem.
http://www.papirove-modely.cz/phpsou­rce/full-image.php?show­foto=6454

hanulka11

vložili jsme naráz stejnou odpověď, proto jsem ji smazala

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/