Retko

Co jsou cingrlátka??

Co jsou to cingrlátka?

Nejlepší odpověď
annas

Základ zdrobnělého slova pochází z němčiny, objevuje se v nářečích moravských (např. valašském), nejde tedy o spisovné slovo. Původní význam slov cing, čink, činěk, stejně cingať, cinět znamená zvonit pětkou (penězi) při hře v kostky. Odtud se pak cinkání (jemné zvonění) přesunulo i do dalších oblastí.
Staročeský slovník, Valašský slovník aj.

Další odpovědi
quentos

rolničky nebo cokoliv, co cinká ;{)= název byl odvozen zdrobněním slova cingrle, což byl šperk původně vytvořený jako etno náhrdelník, ale měl krásný cinkavý zvuk (jako náhrdelník tedy nevhodný do školy a na jednání)…

Zdroj: www.fler.cz/zbo­zi?id=507156

panenka

jsou to naušnice,náhrdelník zkrátka bižuterie která cinká

fortin

Kurňa jak správně odprdvědět? Cinkrlátkem konejším ovčany před devalvací měny, příklad: Je celosvětová hospodářská krize. Oni nemohou jen tak ze zpráv nebo z vystoupení prezidenta říct: dne toho a toho naše měna ztrácí..na hodnotu blížící se 20% hodnoty. Naopak se říká, že pomáháme jiným zemím (ani ne tak zemím jako spíš grázlům) v solidární pomoci. Tohle ještě není cinkrlátko. Jsou to různé zábavné soutěže. Je to když v hlavních zprávách opakují že tygři se jdou protáhnout v mrazu ven na sníh, ale Usurijští jsou ve sněhu jako doma. A že opice zůstávají zavřené a nepouští se ven, protože by jim přimrzly tlapky ke kovu. Cinkrlátko se dá brát jako styl psychologického jednání, odpoutání pozornosti od závažné věci. Ale jazykově bych tipnul že to musí pocházet z Němec, odtam jsme převzali hodně slov.