Retko

Co jsou asociacni typy??

Doplňuji:
Nope, Acociační typy clenu tymu: Racionalni, obrazotvorny, emocionalni, fantazijni..

Co zde znamena asociacni??

Nejlepší odpověď
Pájo

V tomto případě zřejmě myslíte asociaci ve smyslu „spojení“ mezi jednotlivými psychickými vjemy, myšlenkami, pocity, náladami apod., které jsou zapojovány při procesu myšlení, učení, práci a rozhodování.
Tedy rozdílné typy lidí (resp. myšlení lidí), kteří mají (nebo vytvářejí) ve svém vědomí asociace (urč. spoje) na zakladě:

  • racionální úvahy a pochopení:

pak jsou schopni se danou věc naučit, rychle si ji vybavit a pamatovat si,příp. koupit či prosazovat

  • obrazu nebo pomocí schémat, náčrtů:

podle vzoru jeden obrázek je více než desítky slov

  • emocionálního zážitku, prožitku:

emoce používají jako způsob pro překonání problémů, potřebují boj, výzvu, být pod tlakem, soupeřit nebo naopak v emocionálním klidu, rovnováze a harmonii

  • fantazijní typ, typ vizionáře:

bude poháněn svou neutuchající fantazií, touhou dělat věci jiným (modernějším) způsobem.

Odtud také asociativní paměť, v níž se obsahy vybavují na základě podobnosti.

Asociace představ – představy většinou vystupují v řetězcích podle tzv. asociačních zákonů

asociace podle dotyku v čase či zákon současnosti – pokud dva duševní útvary vyplní vědomí současně nebo brzy po sobě, návrat některých z jejich prvků vyvolá představy i ostatních;

podle následnosti – pokud následují představy krátce po sobě, vynoří se pravděpodobně později při zpřítomnění jedné i ta druhá

podle podobnosti – představa vyvolá představu obsahově podobnou

podle kontrastu (představa vyvolá jinou, obsahově kontrastní)

asociační zákon substituce (představa A´vyvolaná představou A, jíž je podobná vyvolá ještě představy B, původně spojenou s představou A)

kauzální asociace (vzpomínka na příčinu něčeho vyvolá i vzpomínku na účinek)

sekundární asociační zákony – určují podmínky vyvolávání představ (novější představy se vyvolávají lépe než staré, čím častěji se asociace vytvářejí, tím je silnější tendence k jejich vybavování, lépe se vybavují představy emočně silné a spojené s potřebami)

Další odpovědi
quentos

nechtěl jste říci asociální?
To jsou takoví lidé, kteří se nedokáží přizpůsobit společnosti, nedruží se, nedělá jim přítomnost více lidí dobře. Slovník cizích slov ED ještě uvádí posunutý význam tohoto slova – označuje se tak člověk bezohledný, bez sociálního cítění.