sejtanka

Co jsou „Archetypy“?

Nejlepší odpověď
anonym

Archetyp znamená pravzor, tradicí posvěcenou a typickou postavu, představu, příběh.

Další odpovědi
dědapetr

Archetyp (z řec. arche-typos, první vzor, ražba) znamená pravzor, tradicí posvěcenou a typickou postavu, představu, příběh. Ve starověké filosofii (Corpus hermeticum, Dionýsios Areopagita) je to pravzor (idea), vzorec věcí. V psychologii znamená vzorec psychické percepce (vnímání), v literatuře označuje vzorovou postavu, v textologii původní znění textu, předlohu (rukopis).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ar­chetyp

Rolotr

Archetypy zavedl do psychologie C.G. Jung. Šlo o předtsvu, že exiustují vzory lidského chování / postojů, které jsou platné nejen pro konkrétního člověka, ale poro širší okruh – společnost, lidstvo. Typickým archetypem je „matka“, „otec“, „hrdina“. Nacházíme ve všech společnostech tyto archetypální vzory a snažíme se jím vědomě či nevědomě přiblížit.