zjentek

Co jsem nepochopil ohledně velikosti rámu kola?

Tak jsem si to vyzkoušel. Vzal jsem si dvě kola, jedno velikosti rámu 19,5" a druhé velikosti 21". Sedátka jsem nastavil od „šlapátkový hřídele“ obě stejně vysoko. A víte co? Byla to STEJNÁ jízda na obou kolech, rozdíl jsem nezaregistroval. Dokonce ani ve tvaru kostry kola jsem neshledal rozdíl a to jsem se jó dobře díval! U 19,5" kola při části kostry s otvorem na sedlovku je otvor na ni přímo ve sváru horní trubky s trubkou na sedlovku, zatímco u 21" kola, jehož kostra je vizuálně stejná, trčí ještě asi 4 cm té „sedlovkové“ trubky nahoru nad svár, čili 4 cm, to máme 1,5 inče, což si vysvětluji tak, že kola jsou stejná, jen sedlovka je u většího kola více schovaná v trubce, protože ta je právě o ty čtyři cenťáky nad svarem delší. Chápeme se, jak jsem to napsal? (;(;

Tak co jsem okolo velikosti rámu nepochopil? Co mě mátlo anebo klamalo? (Požitek z jízdy velice podobný, ne-li stejný.)

Ad Nela56: Nejsem si jist a tohle by mě vlastně taky zajímalo. U zmiňovaných 19,5" a 21" rámů z příkladu jde o rozdíl čtyř centimetrů v délce trubky kostry od hřídele šlapadel po sedlovku. Nevím, jaký tam vznikne rozdíl mezi řídítky a sedlem, ovšem sedlo je možno v sedlovce posouvat dopředu i dozadu a to klidně i o čtyři centimetry.

Dokázal by problematiku vysvětlit někdo znalý? Někdo, komu je z uvedených informací alespoň minimálně jasné, o co tazateli jde?
(Neprosto k ničemu budou min. tři odpovědi, že z uvedených informací není jasné vůbec nic… jak zde bývá oblíbeným pravidlem a neuctivým zvykem veskrze domýšlivých přispěvatelů.)

Nejlepší odpověď
Kepler

Já bych řekl, že u různých velikostech rámů, pokud nejsou hodně odlišná, se dá nastavit stejně vyhovující výšky sedla i řídítek. Že se velikostně překrývají, akorát pro dlouhány je lepší větší rám, aby na tom neseděl jako vosa na bonbóně. Větší rozteč řídítek a sedla umožňuje sportovnější – aerodynamičtěj­ší posaz.

Další odpovědi
Nela56

Tak u velikosti rámu jde o to, že čím větší rám, tím dál je sedlo od řídítek, ne ?

elkon

Nemyslím, že je důležité se tím zabývat. Existují tabulky, pro optimální velikost rámu, podle výšky postavy. Když jsem si nechal postavit kolo na míru v odborné prodejně, tamní technik se mě zeptal kolik měřím a od toho se vše odvíjelo. Řekl jsem pak od jakého výrobce chci kolo, doladili jsme některé detaily, jako např. jaký představec, jaká řídítka, jaké brzdy, jaké sedlo a pod. A za týden jsem si pro kolo šel. Je to OK.

dust8

Tak ono např. jeden výrobce kol má rámy liché řady např 17,19,21 a druhý výrobce má rámy řady např 18,20,22.
Z toho co jsem vstřebal, tak 17 (jeden výrobce) vs 18 (jiný výrobce) jsou prakticky velikostně totožná, ale může se to lišit případ od případu.
No není v tom chaos? ;D

led

Záleží aj od výšky jazdca.
Rozdiel je v možnostiach nasadnutie na bicykel.
Ak k nasadnutiu potrebujete letecké schodíky, je pre vás bicykel veľký.

zjentek

Nela56: Nejsem si jist a tohle by mě vlastně taky zajímalo. U zmiňovaných 19,5" a 21" rámů z příkladu jde o rozdíl čtyř centimetrů délky trubky od hřídele šlapadel po sedlovku. Nevím, jaký tam vznuikne rozdíl mezi řídítky a sedlem, ovšem sedlo je možno v sedlovce posouvat dopředu i dozadu a to klidně i o čtyři centimetry.

Nela56

Ahaa :D Taky jsem ted vybírala nové kolo, ale rozdíl mezi velikostmi rámu 19,5 a 21 jsem velice pocítila, asi protože jsem menší no :D

zjentek

Elkon, z toho co píšeš je patrný, že cyklistice příliš nehovíš, o to méně pak rozumíš.

elkon

Kdybych tomu nehověl, tak půjdu do obchodu, koupím první kolo, které se mi bude líbit na pohled a nenechám si postavit kolo na míru. V mém počínání mě utvrdil právě technik v cykloservisu. Vše začíná právě výškou postavy a pak se zkouší to ostatní. A můžu tě ubezpečit, že onen cykloservis provozuje bývalý reprezentant v cyklistice. Takže tam o této problematice budou jistě vědět víc než ty.

zjentek

Keplere, větší rozteč sedla? O co přesně jde?

Kepler

Myslel jsem větší vzdálenost mezi sedlem a řídítky

zjentek

No to pak cyklista hrbí, ne? No nevim čoveče, těch info je moc…