Kelt

Co je v PC, notebooku, tabletu nejdražší hardware nebo software?

Pokud bych chtěl srovnat obecně. Mám vzhledově 2 stejné notebooky – jeden má HD 500 GB, druhý 1 TB. Bude ten druhý také 2 x dražší? Stejně tak s velikostí operační paměti. Kde se vyplatí šetřit a kde se může šetření prodražit? Děkuji

Odpovědi
Tw!st

přesně tak jak jsi to napsat to nefunguje, v počítači hrají roli i ostatní komponenty nejdražší je většinou grafická karta, nebo procesor, záleží na co je počítač určený

cochee

U notebooku bych tyhle serepetičky moc neřešil, protože nemáš moc možností si volit konfiguraci. Druhý ntb určitě nebude 2× dražší, protože cena 500GB a 1TB disku do notebooku se liší u stejné výkonové řady o 300–500 korun. U té operační paměti to bude podobné. A většinou to je tak, že noťas za cca 15 000 dostaneš se dvěma nebo třema gigama RAM a noťas za 25 000 se 4 – 6 gigama, ale ne 6 GB u 15000 ntb nebo 2 GB u 25000 notebooku. Noťas prostě je podobně výkonná konfigurace u podobné cenové hladiny, moc si nevybereš.

McArthur

Budeš-li mít veškerý software legální, tak cena hardware je asi 1/3 ceny notebooku včetně software.

Dost peněz stojí Microsoft Office (spousta lidí Libre Office nebo OpenOffice nechce), antivir, software na zpracování grafiky, i počítačové hry.

Pokud ale uvažuješ jen o koupi nového notebooku s Windows bez dalších aplikací, tak cena Windows je v tomto případě otázkou 500 Kč (rozdíl mezi stejnými notebooky s Windows a Linuxem). V komponentách je nejdražší procesor, základní deska a display. Základní desku neovlivníš, procesor ber Intel Core i3 jako minimum, lépe Intel Core i5. Paměť RAM 8 GB jako optimum, místo HDD raději SSD disk a pokud to není na hry, tak grafickou kartu Intel, ne AMD nebo nVidia. Pamatuj, že notebook je na práci, ne na hry.