bobánek

Co je v Gíze staršší,Cheopsova piramida nebo svinga?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Stáří sfingy: Název sfinga pochází z řečtiny – sfinx je bájná okřídlená postava, napůl lidská a napůl zvířecí. Sfinga – tato monumentální socha v Gíze, s tělem lva a lidskou hlavou, byla vytvořena z pískovce, vysoká 20 metrů, délka 57 metrů. Její lví tlapy prý odráží nepřítele Egypta. Sfingou symbolizovaný lev měl funkci strážce, měl střežit tři největší gízské pyramidy. Hovoří se, že existuje propojení sfingy s těmito pyramidami.

Čí tvář vlastně sfinga zpodobňuje, je záhadou. Někteří egyptologové se dokonce domnívají, že tvář sochy by mohla patřit faraónu Chefrénovi, jelikož se mu podobá. Archeologové se přiklánějí k názoru, že Velká sfinga byla vybudována stejně jako pyramidy – ve Staré říši, tedy před více než 4,5 tisíci lety, kolem roku 2500 př.n.l. za vlády 4. královské dynastie faraónů. Podle některých odborníků i podrobných průzkumů sfingy je však socha mnohem starší. Experti zjistili, že sochu poškodily mohutné záplavy, které tu kdysi musely působit a stopy po vodní erozi se nachází až u horní části sochy. Voda musela v těchto místech dosahovat do výše mnoha metrů. Její stáří by tak bylo větší, než uvádí oficiální vědecké teorie. Velká voda v těchto místech Sahary byla naposledy před více než 10 tisíci lety, tj. na konci poslední doby ledové

Zdroj: http://medium­.mysteria.cz/tex­t_scr/2005_9_di­amantova.htm

BENYTA

Tolik chyb v jediný větě…
Vždyť to byje do očí…