annas

Co je utopie? Které dílo anglického právníka, spisovatele a politika vytvořilo název pro nový žánr?

Hlava tohoto muže (nar. 7. 2. v 15. st.)byla nabodnutá na kopí, týdny vystavena vedle londýnského Toweru. V ten čas neustále pršelo a lidé si šeptali, že to pláče Bůh.

Proč?

Nejlepší odpověď
BEAES

Thomas More
„Copak mě nikdo nedokáže zbavit toho otravného mnicha?“ zvolal prý jednou anglický král Jindřich II. Plantagenet, dopálený mocenskými spory se svým bývalým kancléřem, nyní arcibiskupem canterburským Thomasem Beckettem. Měl chápající dvořany. V roce 1170 byl Beckett zavražděn.

O třistašedesátpět let později nastala podobná situace. Další Jindřich, tentokrát VIII., se také nepohodl s kancléřem. Tentokrát současným. I tady se – mimo jiné – jednalo o postavení církve. A také tento spor skončil smrtí. Kancléře, přirozeně.

O co šlo? Papež odmítl Jindřichovi povolit rozvod s první ženou Kateřinou Aragonskou. Jindřich tedy založil vlastní, anglikánskou církev, jmenoval se její hlavou, rozvedl se s Kateřinou a oženil s půvabnou dvorní dámou Annou Boleynovou. Parlament jeho počínání pokorně schválil. Jen Jindřichův do té doby nesmírně oblíbený kancléř Thomas More, čestný a vzdělaný muž, autor spisku o vysněné ideální zemi Utopie, odmítl dát Jindřichovi požehnání. Brzy však zjistil, že králům se nemá odporovat.

Každý, kdo nechtěl uznat „cudný a posvátný sňatek Jindřicha s Annou“, byl prohlášen za zrádce. More byl souzen, odsouzen a sťat. Jeho hlava, nabodnutá na kopí, byla týdny vystavena vedle londýnského Toweru.

Další odpovědi
vagra

Slovo vytvořil anglický humanistický myslitel Thomas More jako název své knihy Utopie z roku 1516. V širším významu označuje něco sice žádoucího, ale neskutečného, nereálného a nemožného.

Když More odmítl proti svému svědomí složit přísahu podle tohoto zákona, byl zatčen a uvězněn v Toweru. V procesu, který rozhodně nelze považovat za řádný ani podle tehdejšího anglického práva, byl odsouzen k smrti pro zradu a 6. července na Tower Hill popraven. Jeho hlava byla vystavena celý měsíc na London Bridge a poté po úplatku Moreovy dcery Margaret Roperové odstraněna.

Doplňuji:
Omlouvám se-Zapoměl jsem vložit odstavec,proč byl popraven
Roku 1534 odsouhlasil Parlament Zákon o následnictví (Act of Succession), který uznal legitimitu všech potomků Jindřicha a Anny Boleynové a mimoto odmítal jakoukoli cizí autoritu, ať již prince nebo potenta (tzn. i papeže).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tho­mas_More