frag111

co je utopie a utopické představy

Nejlepší odpověď
annas

U topie = něco zdánlivě krásného, ale vysněného a neuskutečnitelného, zprav.idla výmysl fantasie, neuskutečnitelný plán, návrh apod.

Např. ltakový tunel mezi Amerikou a Evropou je utopiíckou představou, něčím, co si spisovatel či někdo jiný představuje ve své fantazii. x Očkování proti rakovině není utopií.

Ve spisu Th. Mora, který jako jeden z prvních použil slovo utopie, je utopie smyšlená země s ideální socialistickou společností a blaženým stavem obyvatel. Vyprávěli o utopii, o zázračném ostrově, kde není ani pánů ani otroků a kde lidé mají všechny věci společné.

Vl. v.l, příklady ze PSJČ

Další odpovědi
Lucijej

Utopie ve svém nejobecnějším pozitivním smyslu označuje lidskou snahu o vybudování lepší, možná i dokonalé společnosti.
Utopie ve svém negativním významu označuje myšlenky, které jsou příliš odvážné, příliš optimistické, plány, které jsou neuskutečnitelné.
Významově je slovo utopie odvozeno z řeckých slov ou=žádný a topos=místo. Jedná se tedy o značení světa, které dosud neexistuje, nebo který existuje pouze v myšlenkách.

Damiana

Přesně jak píší kolegové.
Já jen uvedu příklad. Představ si Cikána, který usilovně, dobrovolně a rád(!) pracuje.

anonym

Utopie je nereálná, vysněná, fantastická představa. Utopické představy jsou představy utopie se týkající.