Avatar uživatele
annas

Co je umělá krev? Dá se použít i ve zdravotnictví, nebo je to jen náhražka krve např. ve filmech?

Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? panenka, quentos, anonym, BEAES, vagra, Bičiště před 4122 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
panenka

Umělá krev se používá pro transfúze v případech, kdy dojde k velké ztrátě krve, a skutečná krev není dostupná v dostatečném množství. Používají se také při léčbě popálenin a pro konzervaci orgánů. Není to však postup ideální, neboť aplikování umělé krve je podmíněno silným okysličením organismu, což může vést k jeho poškození.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/U m%C4%9Bl%C3%A1_krev

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
BEAES

Krev pro vojáky z pupečníku
Posledním hitem na poli umělé krve jsou výsledky získané řešením projektu financovaného armádou. Ta je v tomto směru štědrá a na výrobu umělé krve věnovala v roce 2008 téměř dva miliony dolarů. Asi proto, že při bitkách odjakživa teklo hodně krve a pokud zaměstnavatel chce, aby se mu svěřenci vrhali do klání neohroženě, představa, že i když se něco podělá, náhradní krve je dost pro každého, je svým způsobem uklidňující.

Don Brown, výkonný ředitel Arteriocyte inc.: "Zvládli jsme pěstování erytrocytů z pupečníkové krve".Nová krev pro záchranu vojáků se má vyrábět z hematopoetických kmenových buněk. Ty se získávají z pupečníkové krve novorozenců. Tedy z toho, co po přestřižení vyteče z pupečníkové šňůry a placenty. Pak následuje takzvaný „blood pharming“, což lze přeložit jako krevní farmaření. V podstatě jde o vytváření podmínek, jaké kmenové buňky mají v kostní dřeni, kde se za normálních okolností krev spontánně tvoří.

Zdroj: http://www.osel.cz/index.php?c lanek=5173

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vagra

Pro vývoj umělé krve mají vědci několik důvodů. Krev od dárců je drahá, bývá jí nedostatek zejména v krizových situacích, a navíc při transfuzích hrozí různé komplikace, jako je například onemocnění hepatitidou. Krev lze přitom i při nízké teplotě skladovat jen několik týdnů.

Umělá krev se zatím zkouší hlavně jako dočasná náhražka pravé krve, protože je schopna plnit pouze její nejdůležitější funkci, totiž přenášet kyslík a oxid uhličitý.
Ve srovnání s pravou krví mají její náhražky některé podstatné výhody: lze je sterilizovat, dlouho uchovávat a mísit s krví jakékoliv krevní skupiny, protože neobsahují antigeny červených krvinek.

Zdroj: http://www.vyber.cz/otazniky/? odpoved=185

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví