annas

Co je umělá krev? Dá se použít i ve zdravotnictví, nebo je to jen náhražka krve např. ve filmech?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
panenka

Umělá krev se používá pro transfúze v případech, kdy dojde k velké ztrátě krve, a skutečná krev není dostupná v dostatečném množství. Používají se také při léčbě popálenin a pro konzervaci orgánů. Není to však postup ideální, neboť aplikování umělé krve je podmíněno silným okysličením organismu, což může vést k jeho poškození.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Um%C4%9Bl­%C3%A1_krev

Další odpovědi
BEAES

Krev pro vojáky z pupečníku
Posledním hitem na poli umělé krve jsou výsledky získané řešením projektu financovaného armádou. Ta je v tomto směru štědrá a na výrobu umělé krve věnovala v roce 2008 téměř dva miliony dolarů. Asi proto, že při bitkách odjakživa teklo hodně krve a pokud zaměstnavatel chce, aby se mu svěřenci vrhali do klání neohroženě, představa, že i když se něco podělá, náhradní krve je dost pro každého, je svým způsobem uklidňující.

Don Brown, výkonný ředitel Arteriocyte inc.: „Zvládli jsme pěstování erytrocytů z pupečníkové krve“.Nová krev pro záchranu vojáků se má vyrábět z hematopoetických kmenových buněk. Ty se získávají z pupečníkové krve novorozenců. Tedy z toho, co po přestřižení vyteče z pupečníkové šňůry a placenty. Pak následuje takzvaný „blood pharming“, což lze přeložit jako krevní farmaření. V podstatě jde o vytváření podmínek, jaké kmenové buňky mají v kostní dřeni, kde se za normálních okolností krev spontánně tvoří.

Zdroj: http://www.osel­.cz/index.php?cla­nek=5173

vagra

Pro vývoj umělé krve mají vědci několik důvodů. Krev od dárců je drahá, bývá jí nedostatek zejména v krizových situacích, a navíc při transfuzích hrozí různé komplikace, jako je například onemocnění hepatitidou. Krev lze přitom i při nízké teplotě skladovat jen několik týdnů.

Umělá krev se zatím zkouší hlavně jako dočasná náhražka pravé krve, protože je schopna plnit pouze její nejdůležitější funkci, totiž přenášet kyslík a oxid uhličitý.
Ve srovnání s pravou krví mají její náhražky některé podstatné výhody: lze je sterilizovat, dlouho uchovávat a mísit s krví jakékoliv krevní skupiny, protože neobsahují antigeny červených krvinek.

Zdroj: http://www.vy­ber.cz/otazni­ky/?odpoved=185