sabik11

Co je trvale zmrzlá půda a kde se nachází ?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Je to místo, kde nikdy nerozmrzne. Třeba na jižním pólu.

Další odpovědi
hanulka11

v zemi ledu ,sněhu a mrazu-třeba na Sibiři

dudu

Věčně zmrzlá půda, známá také pod anglickým termínem permafrost (slovo vzniklé sloučením „permanent“ a „frost(y)“, neboli stále zmrzlý) je půda v polárních oblastech, která ani v létě nerozmrzá. Je to nejsvrchnější část litosféry, která má po dobu dvou let teplotu 0 °C a nižší. Mocnost permafrostu je od několika cm až po 1 450 m (promrzá nejen vlastní půda, ale i podloží) a značně kolísá od místa k místu.
Na permafrostu neroste žádná vegetace, nebo je pouze sporadicky rozšířena. I když přes krátké léto povolí povrchový led a na tenké vrstvě zeminy třeba i odkvetou byliny, podloží zůstává zmrzlé trvale. Jde o biotopy např. asijských sobů, losů nebo severoamerických karibu.
Permafrost se může vyskytovat i pod mořskou hladinou: Vznikl v poslední době ledové, na jejímž konci byl zatopen díky zvýšení hladiny oceánů. Teplota moře v současné době nestačí k roztavení, a tak permafrost stále přetrvává.
Permafrost je znám jak ze Země, tak i z dalších vesmírných těles jako například z Marsu[1] či Měsíce.[2]
Zdroj: Wki…