zelí

Co je toto za matematickou operaci?

Čau, narazil jsem na takovou chuťovku. Mohl bych se to mechanicky naučit, že to tak prostě je, ale zajímalo by mě, co se v tomto kroku děje, šlo o vyjádření y:

arcsin(y)=tg(x)+x+c

y=sin(tg(x)+x+c)

Jak se téhle operaci říká? Odarcussinování? :D
Dík.

sin(arcsin(y))=sin­(tg(x)+x+c)
Přičemž sin(arcsin(y))=y
Ok chápu. Dík.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Převod cyklometrické fce na goniometrickou fci se v matematice nazývá inverze.

Další odpovědi
Quimby

Říká se tomu inverzní funkce. Stejně tak je mocnina inverzní s odmocninou, logaritmus a exponenciálou, tak sin a arcsin.

klumprt

Spíš sinusování, když už se tomu musí nějak říkat. Na obě strany rovnice nasadíš sinus.

Kelt

Jedná se o goniometrické rovnice, kdy neznámou vyjadřujeme pomocí goniometrických funkcí. Platí zde určitá pravidla,j pokud se jedná o hodnoty příslušných goniometrických funkcí, a rovnice znamená, že se rovnají levá a pravá strana.

Lamalam

Kelt > arcsin není goniometrická funkce.