SanJay .

Co je to zjednodušeně idealismus?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na úhlu pohledu:

  1. filozofie, 2. běžný přístup a 3. umělecký
  2. idealismus: filozofický směr, který tvrdí, že základem všeho je duch a vědomí.

Dělí se na: objektivní idealismus: za prvotní považuje objektivně existující duchovní princip (duch, idea, absolutno, Bůh, atd.). Duchovní princip je mimo lidské vědomí, je nezávislý na člověku a na jeho vědomí.
subjektivní idealismus: za prvotní považuje naše vědomí, svět existuje pouze v našem vědomí, všechny předměty a věci (jevy) světa jsou jen spojením našich počitků a vjemů."

http://referaty-seminarky.cz/vyvoj-idealismu/

2. nezištné zanícení pro ideály, nadšení, zanícení pro ideály bez ohledu na hmotné zájmy
Ideál – to, co je považováno za dokonalé, vzorné, hodné uskutečnění n. následování; cíl, k němuž se jen přibližujeme, aniž bychom ho kdy plně dosáhli."

3. starší označení pro umělecký tvůrčí princip vycházející nikoli z konkrétní poznávané skutečnosti, nýbrž z myšlenky předem dané, tedy idealizované. Opakem je realismus.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=idealismus
-
Více podrobností můžete najít na netu, tím si rozšiřovat i slovní zásobu, i nalézt zajímavé stránky,, jak jste se ptal ve svých otázkách.

Další odpovědi
Dismas

Že se máš vykašlat na konzum a soustředit na ideály.

jirka F

Idealismus je označení pro různé filosofické směry, jejichž společným znakem je, že idejím či ideálnímu připisují bytí, resp. vládnoucí postavení; materiální svět (pokud jeho existenci uznávají) je pak na idejích či duchu závislý, popř. je jeho vyjádřením, manifestací.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Idealismus

marci1

Zjednodušeně: „Idealismus je schopnost vidět lidi takové, jakými by mohli být, kdyby nebyli, jací jsou.“ 🙂
Kurt Götz