lukino185

Co je to zeml bába?

V kuchařce to není napsaný.Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Nářeční pojmenování pro žemlovku. Peče se z pokrájených housek, rohlíků, přidávají se jablka, někdy i tvaroh, hrozinky, mléka, vajíčka – vše se zapeče v troubě do růžova.
Prý jídlo z nouze.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vznikl-nazev-zemlbaba

Fogu, máte pravdu. Ořechy já nemůžu, ale skořice je pro chuť a vůni nutná.

Další odpovědi
quentos

možná ji najdete pod častějším hovorovým názvem žemlovka; občas se píše také „semlbába“.

FOG

Jeste bych tam pridal sekane orechy a posypal mletou skorici. Dobrou chut.

Miroslavst

Nechci opakovat druhé, ale udělám to. Najdete to pod názvem žemlovka.
A jinak, hodně jablek, hodně rozinek a taky skořici. To stačí, to já rád. Někdo dává tvaroh, někdo ořechy. Mě opravdu stačí ty jablka, rozinky a skořice.

badislav

tak říkám své manželce … takže vlastně zeml bába je žena co má trojky .. podle mne ..

kacka

Jako všichni odpovídám, že je to žemlovka… 🙂 Já ale místo rohlíků namáčím v mléce toustový chleba…

elektrikář

Je to dobrota z doby mého mládí. mám tu pár jablek zítra koupím rohlíky a pustí se do toho

annas

Quentosi, žemlovka je pojmenování spisovné, nepatří tedy jen do mluveného hovorového jazyka, ale používá se v písemném projevu.