Co je to železobetón ? To jsou v něm rozemleto kusy oceli nebo tam jsou jen ocelové výztuže?

Nejlepší odpověď
Pájo

Nejde-li o vtip…

Železobeton je název pro konstrukce z betonu a tyčí betonářské výztuže, které jsou v betonových dílcích při výrobě uloženy (zality) tak, aby při předpokládané deformaci (zatížení) byly natahovány (ocel má velkou pevnost v tahu a velkou tažnost).

P.S.: železo tedy není v betonu „namleto“

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDe­lezobeton

Další odpovědi
terry

Není jednodušší zadat slovo železobeton do vyhledávače třeba na Googlu, než sem psát celou otázku?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDe­lezobeton

lexx

Beton armován (vyztužen) ocelovým drátem, žebírkovým nebo hladkým. Taky KARI síta již svařená do obdelníků 2×3m a oka 100×100mm nebo 150×150mm.

Sůwa

Samotný beton má velmi malou pevnost v ohybu, proto se používají železné výztuže – armatury. Železo má stejnou tepelnou roztažnost jako beton, proto se vlivem změny teploty nemění jeho vlastnosti. Stačí?

Protiva

Jo, v betonu jsou rozemlety kusy železa.
A aby se to rozlišilo od ocelových výztuží, tak to potom přejmenovali na DRÁTKOBETON.
Ten se s výhodou používá do tvarově složitých konstrukcí. Ještě se do betonu přidává mikrovlákno.