independent

Co je to základní nepodmíněný příjem?

Nejlepší odpověď
marci1

Základní nepodmíněný příjem (všeobecný základní příjem, univerzální základní příjem, občanský příjem, občanský plat, garantovaný příjem) je navrhovaný systém sociálního zabezpečení v podobě pravidelné peněžní dávky vyplácené ve stejné výši všem lidem a bez jakýchkoli podmínek. [1] Jako takový by mohl potenciálně zcela nahradit současný složitý systém sociálního zabezpečení. „Pokud bychom v České republice zrušili všechny sociální dávky i důchody a nahradili je garantovaným příjmem ve stejné výši pro všechny, stačilo by to na šest tisíc korun měsíčně na osobu, což je zhruba polovina průměrného starobního důchodu,“ domnívá se ekonom Deloitte David Marek. [61] Smyslem této dávky by bylo poskytnout základní zajištění živobytí každému, bez ohledu na to zda pracuje, pracovat nemůže či pracovat nechce.[2] Její zastánci ji navrhují zavést buď na úrovni jednotlivých států, na úrovni Evropské unie,[3] nebo celosvětově.[4]
Třeba ve Švýcarsku to neprošlo. 5. června 2016 proběhlo ve Švýcarsku celonárodní referendum, ve kterém voliči návrh zamítli většinou 76,9% hlasů.
Podrobněji ve zdroji:-))
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1klad­n%C3%AD_nepod­m%C3%ADn%C4%9Bn%C3%­BD_p%C5%99%C3%AD­jem

zjentek

No jo, Švýcaři… bejt to celonár. ref. v Česku, voliči by návrt určitě přijjali. Odhaduju takovou většinou 84,9% hlasů ;)

Jiří Bohumil

Zjentku, to si myslíš, že těch co nemakali a nemakají (gádžů i romů) je víc a přehlasovali by náš „zbytek“ ?
To snad ne!!!

independent

tak to je celá teorie komunismu v kostce jako to vymysleli Marx s Engelsem