icurusL

Co je to za zvláštní jev po kýchnutí?

Někdy se mi stane, že po kýchnutí se mi udělají před očima takové svítící tečky co se pohybují. Mizí a vytváří se další dokud to neustane. Poté je vše v normálu. Co to je a co to má společného s mým kýcháním?

Nejlepší odpověď
marci1

Kýchání totiž vytváří velký tlak v naší hlavě, který může vyvíjet tlak na sítnice. Sítnice je tenká vrstva oka, která je citlivá na světlo. Nachází se uvnitř oka nebo optického nervu. Jejich hlavní funkcí je právě snímání a přepracování světelných signálů přicházejících na sítnice skrze čočku. Někdy se ale může právě stát, že místo jasného obrazu vidíte tvz. „hvězdičky“ či záblesky. Není se čeho bát.
Tzv. hvězdičky před očima mohou být způsobeny nejen obyčejným kýchnutím, ale i smíchem, kašlem, rychlým vstáním či nízkým tlakem. Tento stav může nastat i po obyčejném protření očí. 🙂
https://miluje­mezdravi.cz/2017/09/­12/vidite-hvezdicky-kdyz-smrkate/

Další odpovědi
Justin1

Taky to znám, objevuje se to potom, co nastal přetlak v hlavě, když se vzduch z plic tlačil ven rychleji, než stíhal unikat.

anonym

Kýchání, neboli sternutace, je poloautonomní, křečovité vylučování vzduchu z plic nosem a ústy, obvykle způsobené cizími částicemi, dráždícími nosní sliznici. Kýchnutí vyhání vzduch násilím z úst a nosu při výbušném, křečovitém mimovolném působení, které vzniká zejména podrážděním nosní sliznice. Toto působení umožňuje únik hlenu nosní dutinou. Kýchání je také možná spojeno s náhlou expozicí jasnému světlu, náhlou změnou (poklesem) teploty, proudem studeného vzduchu, velmi plným žaludkem, nebo virovou infekcí, a může vést k rozšíření nákazy. Funkce kýchání spočívá v vyloučení hlenu, obsahujícího cizí částice nebo dráždivé látky, a očištění nosní dutiny. Během kýchnutí se měkké patro a čípek stlačí, zatímco zadní část jazyka se zvedne, aby se částečně uzavřel průchod k ústům, a aby mohl být nosem vytlačován vzduch z plic. Protože uzavření úst je pouze částečné, značná část tohoto vzduchu se obvykle také vylučuje právě odtud. Síla a rozsah vylučování vzduchu nosem se liší. Kýchání nemůže nastat během spánku kvůli REM atonii – tělesnému stavu, kdy nejsou stimulovány pohybové neurony, a reflexní signály nejsou přenášeny do mozku. Dostatečné množství vnějších podnětů však může způsobit, že se člověk probudí ze spánku do kýchnutí, ale jakékoli kýchání, ke kterému poté dojde, probíhá ve stavu alespoň částečného probuzení…

Více na odkaze:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C3%BDch%C3%A1n%C3%AD

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.