zjentek

Co je to za observatoř na střeše objektu při zkřižování ulic Českobratrské a Heroldovy v Ostravě?

Tak to by mě vážně zajímalo. Bo dole pod kopulí jsou jen byty a v přízemí Hruška>>>https:/­/www.google.com/map­s/place/%C4%8Ces­kobratrsk%C3%A1,+­Ostrava/@49.840061,18­.2900645,32m/da­ta=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0×­4713e3258e86b711:0×cfd6d­2acce072ef6!8m2­!3d49.8403974!4d1­8.2917912

(Je sice fakt, že „naproti“ (Českobratrská + Sokolská tř.) je ekonomka VŠB-TU, ale tam asi souvislost netřeba hledat.)

@Cochee>>> jééé, tak to je úžasné, že tam někoho máš. Nemohl bys napsat více/optat se tetky na detaily? Mě totiž baví pozorovat zvláštní místa a představovat si, co se v nich/na nich asi odehrává. Pro jednoho rutinní, často nudný život, pro jiného tajemno… Když klikneme na galerii obrázků ve tvém odkazu, uvidíme detail a mě by zajímalo, „co dnes je“ ve dvou oknech v hnědé části přímo ve věži. Jestli byt… A taky mě fascinuje to okno/část objektu napravo od těch dvou okem. Tam je co? Také byt? To musí být ÚŽESNÉ MÍSTO. Vzhledem k tomu, že znám okolí a umím si představit výhled z místa u zábradlí před oknem… Jsem tím místem z obrázku fascinován, no… Hned bych si jej přetvořil k obrazu svému, dal mu trocha toho ducha, i když Genius loci už je tam, tak spíše ještě trocha toho feng shui… Fakt skvělé místo, pro mě tedy úchvatná „zašívárna“. Prosím o detaily, pokud možno. Nic nesleduji, taková místa mě prostě baví, no… Pro mě má každý kout něco a tady u těch obrázků mě cosi pohltilo, no… Je to výhled přímo na starou, Slezskou Ostravu, do kopců se starými vilkami za Bazaly.

Nejlepší odpověď
cochee

Byla to opravdu regulérní hvězdárna. Dalekohled už tam samozřejmě dávno není, přímo pod kopulí je půdní prostor. (V jednom z bytů na posledním patře bydlí moje tetka, tak to prostě vím 🙂 ) a btw ta ulice je Herodova, nikoliv Heroldova. PS: Zdroj: není můj zdroj, dávám jen na doplnění, to, co jsem napsal, vím sám od sebe.

Zdroj: https://www.hra­dy.cz/technic­ka-pamatka-moravskoostravska-hvezdarna

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

@Cochee: A neví kdokoli z toho baráku (třeba tetka, známí) více o samotné hvězdárně? Kdo, co proč a proč ne? V odkaze nejsou žádné podrobnosti. Přitom by bylo zajímavé vědět, kdo plánoval, proč nevyšlo… prostě podrobnosti od těch 40. let min. století k dnešnímu stavu. Prosím, nešlo by se zeptat pamětníků/osadníků?

Pepa25

Řekl bych „zajeďte se tam podívat“, ale chápu, žo to z Prajzké v nejbližší době jen tak nepůjde: https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101229782­33-udalosti-v-regionech-ostrava/421231100­030531-udalosti-v-regionech/vide­o/843990

cochee

Cesta je samozřejmě zkomplikovaná, ale vůbec ne nemožná.

zjentek

BTW, ten most přes Odru mezi Prajzskem a Slezskem je z poloviny průjezdný. „Běžný“ řidič vyjma MHD, integr. systému atd. tam má sice zákaz, ale… Je tam mobilní semafor a ještě jsem tam neviděl policajta, tož asi tak. (;

zjentek

Kategorie: prstem po mapě