Kepler

Co je to vlastně průmysl?

Vždycky jsem si myslel, že to je hospodářské odvětví, které něco hmotného a užitečného vyrábí. Tak to vidí i Wikipedie, ale nemusí to být pravda. Stále častěji slyšíme o průmyslu turistickém, filmovém, zábavním, reklamním a dalším podobným. Tak jak je to tedy, jde opravdu o průmysl, nebo jde o nesmyslná označení? Existuje vůbec nějaká definice průmyslu?

Nejlepší odpověď
annas

Co nám říká J. Rejzek v Eymologickém slovníku?

"Průmysl, průmyslový, průmyslník, průmyslnický, průmyslovka.
Převzato za obrození z ruského prómysel ‘řemeslo, drobná výroba’ (vedle toho promýšlennost’ ‘průmysl’)
.

Mysl – , ‘myšlenka" , odvozené z indoevropského evropského *meudh- ‘myslet, dbát’, které má v různých jazycích význam ‘dychtit, toužit’,‘pamatovat si’, řečtině pak – . mỹthos ‘slovo, řeč, vypravování, myšlenka’"

Z definice, kterou jste uvedl, je vidět, že se původní význam rozříšil.

Jde tedy o promyšlené využití lidské práce tělesné i duševní – složené slovo z předpony pro a mysl.

Další odpovědi
sesednizkola

turistickém, filmovém, zábavním, reklamním a dalším podobným.. a tyto druhy prumyslu nic nevyrabi ? :-O

isteron

Lepšie mi pripadá anglo – americké označenia. I keď angličtinu ako takú nemám rád. Biznis, to skôr vystihuje. Činnosť, smerujúca na zarábanie peňazí za účelom zvyšovania zisku.

zjentek

Isterone, průmysl není biznis. Je to industriál.
Sex and industrial= dvě spojené nádoby ..i když sex kvůli průmyslu neexistuje. Je to přesně naopak ;)
Tedy víme, co nás v konečném důsledku zahubí a proč se to nedá zastavit.

Omlouvám se, asi to není úplně přímá odpověď ;)

Jana5678

Jako někdo, kdo spolupracuje s manželem na vedení firmy s kovovýrobou, vnímám průmysl jako klíčový motor ekonomiky, který však čelí řadě výzev, jako jsou například otázky udržitelnosti, digitalizace a inovace. V naší firmě se snažíme aktivně čelit těmto výzvám, a to zejména prostřednictvím investic do moderních technologií na zpracování plechů od společnosti Canmet https://www.can­met.eu/. I oni vědí, že pokrok je klíčový, takže se naštěstí skvěle doplňujeme.

Kepler

sesednizkola: podle mně nic hmotného nevyrábí, jen pro své účely využívá některé produkty jiných odvětví průmyslu. Co jako má vyrábět?