dgfdgf

Co je to vlastně kytka nebo kytice? Rostliny, co maj květ?

Ten má Monstera taky, ale nikdo svojí manželce nepřinese květ Monstery. Nebo to jsou jenom určitý druhy rostlin, který se dávaj jako dárek?

Nejlepší odpověď
quentos

V obecné češtině jde o svazek květin. (Kytka je zdrobnělina zastaralého slova kyta = svazek květin a kytice je naopak velký svazek květin.) V botanice toto slovo znamená „jednoduché latnaté květenství, jehož všechny květy dorůstají do jedné roviny“ (SSJČ). V některých oblastech se užívá slova kytka hovorově ve významu „květina“.
Květina je podle SSJČ „rostlina s pěknými květy nebo ozdobnými listy“.
Svazek květin nemusí být jen dárek, může se třeba položit na hrob.

Další odpovědi
da ny

Monstera je liána, v našich podmínkách tedy pokojová květina (hovorově též kytka), „hrnkovka“, tedy pokojová květina v květináči (může kvést).
Obecně se říká kytice, také kytka řezaným květinám, svázaným do kytice.
Může být darován 1 květ / 1 květina (kytka) samotný/á, případně s přízdobou (např. růže, anturie, gerbera, slunečnice, kareafiátaj.
Slovo „kytka“ tedy může být květina v květináči nebo 1 rostlina = kvězina a také kytice, svázaná z květů.
Mám známou, která není ráda, pokud je obdarována řezanými květy, které je nutno uložit do vázy/nádoby s vodou. Potěší ji jen květiny v květináčích. 🙂