Co je to verpánek a kdo jej používal?

potřebuji zjistit co je to verpánek a kdo jej používal.díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Verpánek je sedátko s s nástavcem na přední straně.
Na tento nástavec se připevňovaly jednoúčelové pomůcky k provádění různých prací.
Obuvnický verpánek tam měl kopyto na kterém
švec opravoval obuv.
Sedlák zase na verpánku klepal kosu ( ne zimou, ale tu opravdovou kosu).

Ono se stále dohaduje co verpánek byl.
V podstatě se jedná o trojnožku nebo čtyřnožku vyobrazenou na fotografii v příloze.
http://www.an­tikhandl.cz/de­kor01.html

Další odpovědi
annas

Ševci seděli na třínožce (stoličce) u verpánku. Verpánek byl nižší a menší stoleček, na kterém měl švec svůj „vercajk“. Stoleček byl vždy vyroben z modřínového dřeva, tedy verpánu, odtud jeho jméno.
Doplňuji:
Ještě jsem se dívala do PSJC – je vidět, že jsou obě možnosti.

Verpánek

  1. třínohá stolička s kulatým sedadlem, na které sedí při práci obuvník;
  2. řidč. stoleček na obuvnické nářadí

3.. stolička ševcovské stoličce podobná

Homonymum
Verpánek

  1. lid. zdrob. k verpán; modřínek. Bříza, jedle — verpánek.
  2. Lid. houba podmásníkn ebo verpánek, který patří do blízkého příbuzenstva hřibů — mezi klouzky.