Avatar uživatele
mosoj

Co je to „věčnost“ ?

Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo.

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap, redy, gagaga, Frogman, lejdy.můn před 2873 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Opravdu zajímavá otázka, která nutí přemýšlet.

Věčnost – má několik významů. O ten náboženský vám zřejmě nejde.

Pohled na věčnost podle SSJC

  1. vlastnost toho, co je věčné: věčnost hmoty
  2. nekonečně trvající čas: nekonečnost a věčnost

--
Zajímavý pohled na věčnost je v článku O věčnosti od Paula Bruntona.
"Náš život probíhá v čase, pokud vědomím probíhají série různých zkušeností, po sobě jdoucích myšlenek a měnících se představ. Toto neustálé a nekonečné trvání času není věčností, tou může být pouze bezčasovost. Neexistuje v něm žádná minulost, kterou pamatujeme, žádná budoucnost, kterou předvídáme, žádné následování okamžiků v přítomnosti.

V čase zažíváme neustálé stávání se. Trvání je prodloužením minulosti, přítomnosti a budoucnosti ega.

Během hlubokého spánku beze snů nepociťujeme absolutně žádnou existenci času, jsme ve věčnosti.

Věčnost netvoří souhrn minulosti, přítomnosti a budoucnosti, nahromaděné zkušenosti netvoří věčné vědomí, ale pouze připravují nezbytnou podmínku pro jeho přijetí.

Vzpomínky na minulost a představy očekávání budoucnosti nám nedávají nekonečné, věčné bytí. Pouze zatěžují naši mysl. Skutečnost nemá nic společného s minulostí nebo budoucností, protože se nenachází v čase ale v mysli.
atd.,"

"Věčné Nyní nesmí být zaměňováno za dočasnou přítomnost. V dočasné přítomnosti ,,já“ jsem aktivním činitelem. Ve věčném Nyní je ,,já“ pasívním objektem. V dočasné přítomnosti si ,,já“ stojí ve svém vlastním světle a naříká na temnotu. Ve věčném Nyní,, já“ uhne z cesty a to, co je, je odhaleno.“

http://www.pau­lbrunton.cz/in­dex.php?id=cla­nek81

Myslím si, že věčnost je něco, co nesouvisí s časem, je to bezčasovost.

Není náš život dočasný, ale věčný ve vesmíru?

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?redy Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Z nedostatku lepší představivosti a chybějících jiných pojmů se tak označuje stav, kdy jistá věc vždycky existovala a vždycky existovat bude. Což je jenom berlička, protože ani nevíme, jestli je to vůbec možné. Je to jen filosofický pojem, stejně jako nekonečno, možná i čas.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kulpix

Párkrát jsem o tom přemýšlel taky , ale nakonec jsem k ničemu kloudnému nedošel…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Je to doba mezi pochopením otázky a odpovědí na ni ..ale mluvím jenom sám za sebe!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek