mosoj

Co je to „věčnost“ ?

Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo.

Nejlepší odpověď
annas

Opravdu zajímavá otázka, která nutí přemýšlet.

Věčnost – má několik významů. O ten náboženský vám zřejmě nejde.

Pohled na věčnost podle SSJC

  1. vlastnost toho, co je věčné: věčnost hmoty
  2. nekonečně trvající čas: nekonečnost a věčnost

--
Zajímavý pohled na věčnost je v článku O věčnosti od Paula Bruntona.
"Náš život probíhá v čase, pokud vědomím probíhají série různých zkušeností, po sobě jdoucích myšlenek a měnících se představ. Toto neustálé a nekonečné trvání času není věčností, tou může být pouze bezčasovost. Neexistuje v něm žádná minulost, kterou pamatujeme, žádná budoucnost, kterou předvídáme, žádné následování okamžiků v přítomnosti.

V čase zažíváme neustálé stávání se. Trvání je prodloužením minulosti, přítomnosti a budoucnosti ega.

Během hlubokého spánku beze snů nepociťujeme absolutně žádnou existenci času, jsme ve věčnosti.

Věčnost netvoří souhrn minulosti, přítomnosti a budoucnosti, nahromaděné zkušenosti netvoří věčné vědomí, ale pouze připravují nezbytnou podmínku pro jeho přijetí.

Vzpomínky na minulost a představy očekávání budoucnosti nám nedávají nekonečné, věčné bytí. Pouze zatěžují naši mysl. Skutečnost nemá nic společného s minulostí nebo budoucností, protože se nenachází v čase ale v mysli.
atd.,"

"Věčné Nyní nesmí být zaměňováno za dočasnou přítomnost. V dočasné přítomnosti ,,já“ jsem aktivním činitelem. Ve věčném Nyní je ,,já“ pasívním objektem. V dočasné přítomnosti si ,,já“ stojí ve svém vlastním světle a naříká na temnotu. Ve věčném Nyní,, já“ uhne z cesty a to, co je, je odhaleno.“

http://www.pau­lbrunton.cz/in­dex.php?id=cla­nek81

Myslím si, že věčnost je něco, co nesouvisí s časem, je to bezčasovost.

Není náš život dočasný, ale věčný ve vesmíru?

Další odpovědi
Kepler

Z nedostatku lepší představivosti a chybějících jiných pojmů se tak označuje stav, kdy jistá věc vždycky existovala a vždycky existovat bude. Což je jenom berlička, protože ani nevíme, jestli je to vůbec možné. Je to jen filosofický pojem, stejně jako nekonečno, možná i čas.

Kulpix

Párkrát jsem o tom přemýšlel taky , ale nakonec jsem k ničemu kloudnému nedošel…

zjentek

Je to doba mezi pochopením otázky a odpovědí na ni ..ale mluvím jenom sám za sebe!