Rudyjohn

Co je to úřední zpráva?

Mám do školy za úkol připravit krátkou informaci o části administrativního stylu, úřední zpráva. Ale na internetu nemůžu najít moc kloudných informací. Můžete mi poradit nějaké informace o úřední zprávě?

Nejlepší odpověď
annas

Zpráva o části administrativního stylu?

Víte z hodin CJL, případně OK, že zpráva je informace o tom, co se stalo. Určitě jste probrali úpravu, náležitosti, stylizaci atd.

Teď máte sestavit sami. Stylizace zprávy se může objevit i v písemné části maturity, tam vám nikdo nepomůže.

Můžete jedině zprávu sestavit, pak poradíme.

Úřední zpráva – vydal ji nějaký úřad, orgán veřejné správy, např. obecní úřad, městský úřad atd.
--

Nikdy jste si nepřečetl zprávy, které vydává úřad vaší obce a vyvěšuje je na tzv. úřední tabuli? Zkuste se podívat.

Jinak jste se na netu málo rozhlížel. Zkuste to znova.

https://www.go­ogle.cz/search?q=%C3%BA%­C5%99edn%C3%AD+zpr%­C3%ADva&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=zbfEVt6_JsT9yw­PClJTYDw#q=%C3%BA%C­5%99edn%C3%AD+zpr%­C3%A1va

Další odpovědi
Zaibatsu

úřední zpráva je podle mě hloupost, taková věc neni. existuje úřední záznam, administrativní nebo právní úkon, správní opatření, rozhodnutí, usnesení, rozsudek, platební rozkaz, platební výměr, předvolání, ale úřední zpráva, to je zadání…

to neni úřední zpráva, že si to tak nějakej šiška z horní dolní nazve neznamená, že to tak je. úřad poskytuje informace, fráze úřední zpráva je asi jako fráze malinový sádlo

klumprt

Mělo by to mít shora dolů následující náležitosti:

  • Hlavička úřadu, který zprávu vydal
  • adresát
  • číslo jednací
  • datum a místo, kde byla zpráva sepsána (např. „V Praze dne 16. února 2016“)
  • věc (např. "Věc: Oznámení o demolici suchého záchodu)
  • tělo zprávy, čili text, který je obsahem zprávy samotné
  • nějaká zdvořilostní formulka (např. „S pozdravem“)
  • podpisová doložka obsahující jméno a pod ním funkci úředníka doplněná podpisem.

Tohle je spíše dopis v administrativním stylu. Nějaká zpráva třeba k vyvěšení na úřední desku by byl podobná, jen bez adresáta a zdvořilostní formulky.
Někdy bývá nahoře nad věcí ještě údaj o tom, kdo věc vyřizuje (podpis dole může patřit jeho vedoucímu) a telefonický kontakt na dotyčného úředníka.

Pěkné vzory toho, jak může úřední zpráva vypadat najdeš na internetu např.na kterékoli úřední desce městského úřadu, třeba zde http://www.pra­ha1.cz/cps/ured­ni-deska.html?init=y

annas

Ad klumprt,

co je zpráva, se učí ve škole. Měl by ji umět sestavit. To, co jste vložil, je úřední dopis. Vzory a úpravu písemností má v učebnici.

U maturity mu nikde nebude pomáhat.