cislo1

Co je to u auta kulisa razeni?

Nejlepší odpověď
kropitko

To je taková vychytávka, která převádí pohyb řadící páky.

Další odpovědi
Hlada

Obecně je to kloub, ve kterém se pohybuje řadicí páka a ze kterého vychází jedna nebo dvě řadicí tyče nebo lanovody k ovládání převodovky. Také se tímto pojmem označuje mechanismus převodovky, který převádí pohyb tyčí nebo lanovodů na pohyb řadicích vidliček.

jmhad

kulisa je kus plechu na podlaze vozu s výřezy, ve kterých se pohybuje řadící páka směry a v rozsahu,který je potřeba a který je povolen. Má shodný tvar s nákresem na hlavici řadící páky,který nám říká,kterým směrem je daná rychlost,tedy 1,2,.....Z /R/.Kdyby tam nebyla,tak bychom řadili něco jiného,než chceme,nebo vůbec nic. U starých vozů byla řadící páka vyvedena přímo z převodovky za motorem /vpředu/ do kabiny vozu.Nebylo proto nutné takový plech do podlahy vozu dávat a kulisa byla umístěna přímo v převodovce i když neměla výše uvedený tvar. Mohla to být různá pravítka s výřezy,které pohyb páky vymezovaly.Z vo­zů,které ještě běhají,je to ještě někde Š 1202 ale určitě klasická dodávka 1203 /převodovky mají shodné/
Proto se někdy pojem kulisa používá pro celou soustavu pákového převodu sloužícího k řazení.
U motocyklů je kulisa zpravidla přímo v převodovce a je řešena jinak.