Conchus

Co je to tzv. spravedlivý důchod (podle naší vlády)?

Nejlepší odpověď
led

„spravedlivý důchod (podle naší vlády)“:
Dôchodok podľa platného zákona v rámci platobných možností štátnej kasy a sociálnej poisťovni s prihliadnutím na potreby dôchodcov.

Poznámka, proti ktorej sa aj tu ozve množstvo hlasov a zaťatých pästí:
všetci (prepáčte, skoro všetci) s povinnosťou odvádzať zákonné odvody (do štátnej kasy, sociálnej a zdravotnej poisťovne) šetria a snažia sa odvádzať minimum, ale od štátu požadujú maximum. Z čoho to má štát platiť?

Další odpovědi
hapiky

Spravedlivý může být, ale jak pro koho. Pokud žena dělala skoro celý život za malý peníz, dostane ubohých 8 litrů. Může snad za to, že ji málo platili? Někdo tu práci ale musí dělat. Nějaké hloupé rady že to nemusela dělat nelze brát v potaz. Jsou oblasti, ve kterých byli lidé rádi, že mají vůbec nějakou práci.
Byli i muži, co málo vydělávali a bydlet stále v pronajatém bytě v důchodu není nic, než živoření.
A bude hůř!

mosoj

Všichni stejně, oni víc, ale to nedělali ani komunisté.
Nakonec výpočet důchodu se v podstatě nezměnil.

Edison

To se ptáš na špatném místě. To se musíš zeptat vlády. Nejlíp paní ministrině Maláčové.

aliendrone

Nic o tom nevím, ale vsadím se, že to v konečném důsledku znamená SNÍŽENÍ výdajové položky na důchody v rozpočtu. ;) :D :D

Kryšpín

Ten důchodce co kvalitněji budoval více komunismus a později kapitalismus dostane výše, ale mají se daleko lépe než na Ukrajině v Polsku nebo Rusku.

Ametyst

Led: Nezapoměň, že musíme podporovat Afriku plus ty, co v životě nepracovali a pracovat nebudou. Integrují se už od raného středověku a nějak se jim to nedaří. Za této situace kdo by chtěl platit vyšší daně než už platí??? Je tady zažitá nenávist, že kdo podniká, krade. Ať si každý zkusí podnikat za takto nastavených podmínek, kdy globální byznys se placení vyhýbá a všecko dopadá na ty nejmenší. První to pochopily žluté vesty pod globalizátorem Macronem.

led

Váš radikalizmus je scestný. skúste najprv premýšľať.

Edison

Hapiky, a jak by sis to představoval? Komunisticky? Aby všichni měli stejně? Tak to nefunguje. To věděl už i Marx. Nebo jak bys to chtěl počítat?

Znáš ten pokus jak ve třídě dostávali všichni stejné známky, podle průměru? A víš, kam to vedlo?

A myslím, že máš o živoření dost zkreslené představy. A čím to je? Žijeme v blahobytu! Všichni! O živoření tu nikdo nemá ani páru.

hapiky

Edison: O mě vůbec nejde. Dnešní doba je už jiná. Alespoň v tom, že si
důchodové připojištění může téměř každý platit.
Nic socialistického, ani všichni stejně je pitomost.
Je to téma pro odborníky a důchodce samé. Jedno vím ale jistě. Politikům na všech úrovních a vyšším úředníkům ubrat, nízkopříjmovým důchodcům přidat! Těmi nízkopříjmovými ovšem nemyslím, nefachčenky a celoživotní sociály!

Edison

Nejde o tebe, jak říkáš, ale tvrdíš, že to je špatně. Přitom řešení neneseš žádné. Tak to speciálně pro Tebe zjednoduším: Jak chceš oddělit nefachčenky a celoživotní sociály od těch ostatních? Jak chceš ohodnotit ty, co dělali a vydělali od těch, co dělali míň, vydělali míň a ty, co nedělali vůbec?

Tyhle výkřiky do tmy jsou fakt k ničemu.

Ametyst

Oddělit asociály od pracujících je úplně triviální v 21-století. Do důchodu se započítávají odpracované roky, tedy nám, co nejsme nemakající menšina.:-))

Edison

Právě, že nikoli odpracované, ale ty v zaměstnání. A v tom je docela solidní rozdíl. A nejlepší parametr je pro to výše platu. Má-li být systém spravedlivý, pak podle platu, resp. odvedených daní se vypočítává důchod. To platilo a platí. Chceš to dělat jinak?

hapiky

Jak já je chci ohodnotit? Vím to jen v globále, ale ty tady jen kritizuješ a kritizuješ, když se k tomu někdo jen vyjádří. Když jde o miliardy, jeden názor(i kdyby byl zasvěcený) jistě nestačí. Nebo snad myslíš, že má někdo patent na rozum? Platí tu víc než kde jinde, že výše důchodu by měla být fair-play a to jeden člověk neumí.

Edison

Zatím ale nikdo neřekl, že by to tvoje fair-play šlo vypočítat jinak, než jak je to v současnosti. Jestli máš lepší nápad, jak to počítat jinak… sem s ním.