MoroAirWolf

Co je to tropus?

V souvislosti s literaturou

Nejlepší odpověď
marci1

Trop či tropus je úmyslným užitím nějakého jazykového prostředku v přeneseném významu (slovo prase třeba nepoužijeme jako označení zvířete, ale přeneseně jako označení člověka). Jde tedy o nějaké obrazné, vedlejší či odvozené pojmenování. Kromě termínu tropy se v této souvislosti můžeme setkat i s označením básnické či figurativní obrazy.
Akademický slovník cizích slov definuje tropy takto:
Nepřímá obrazná pojmenování nějaké věci jménem věci jiné na základě určité příbuznosti nebo shody.
Mezi tropy patří celá řada básnických prostředků, z nichž nejrozšířenější jsou metafory (přenesení významu na základě podobnosti) a metonymie (přenesení významu na základě věcné souvislosti). Kromě nich však můžeme pod pojem tropy zařadit i synekdochu nebo třeba perifrázi. 🙂
https://czech­tongue.cz/tro­py/

Další odpovědi
Edison

Podle toho, v jako souvislosti, v jakém oboru:
Tropus může být:

Tropus (hudba) – text, kterým se v liturgii podkládala dlouhá melismata pro lepší zapamatování melodie

trop, tropus (lingvistika) neboli zástupek – úmyslné užití jazykového prvku ve vedlejším, přeneseném významu

Jinak taky UTFG: https://www.go­ogle.cz/search?q=tro­pus&ie=utf-8&oe=utf-8&lr=lang_cs

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tropus

Edison

Marci potvrdila to, co jsem již napsal. Zdroje na internetu jsou. To, že vy je neumíte najít, projít, pročíst a pochopit je jen a pouze váš problém. Přesně, jak jsem již napsal.

MoroAirWolf

Jenomže od toho tato stránka je, víte? Uživatel marci1 narozdíl od vás ví, jak se odpovídá a jsem mu za to vděčná.

Edison

Jak jsem psal. Ani nevíte, co vlastně chcete. Já jsem odpověděl a nabídl mnoho dalších zdrojů. To, že vy s tím neumíte naložit svědčí o skutečné potřebě norimberkého trychtýře pro vás.

MoroAirWolf

Jistě, nabídl jste mi wikipedii a já vám řekla, že to z ní nechápu. To vy pokládáte za odpověď?
Odpověď by měla být jednoduchá, svými slovy a ano zdroj, ze kterého jste čerpal je jistě vhodný a může pomoci. Ovšem to, že vy nevíte, jak by se mělo odpovídat a trváte na svém, je jiný příběh. Místo toho abyste mi cpal trychtýř tak byste si měl zapojit žárovku, aby vám svítila tak, že ve vaši hlavě nebude taková tma. :)

Edison

Nabídl jsem mnoho dalších zdrojů, co našel GOOGLE. A vám to nestačilo. Jednoduchá odpověď vám nestačila a teď voláte po jednoduchosti. Já naopak vím, jak se odpovídá. Myslíte, že paní Marci to napsala svými slovy? Mám pocit, že jste ani neotevřela její zdroj, který mimochodem byl uveden i v tom, co našel google. Já v hlavě mám dost jasno, ale vám by se hodilo tam poněkud rozsvítit. Čím dál víc potvrzujete moje pozorování a zkušenosti.

Edison

Takže to máme další zářez neschopnosti práce s informacemi… Kam ta mladá generace spěje… to je děs… A to chceme mít vysokou vzdělanost národa… Chce se mi zvracet.

MoroAirWolf

uhm ano ano, jistě, až na to, že jsem se na wikipedii už podívala, takže vaše odpověď nebyla nějak nápomocná. Nevím kdo jste, ale upřímně, myslíte si, že je vhodné házet všechny mladý do jednoho koše? I přes to, děkuju za odpověď.

Edison

Sorry, ale jakou odpověď teda chcete, než tu, ktyerá je tam? A co strejček? Taky jako nic? To mi tu chcete vykládat takový nesmysly? Moje konstatování o neschopnosti práce s informacemi trvá a přesvědčení se prohlubuje.

MoroAirWolf

Prostou odpověď. Nic víc. Chci jen pochopit a naučit se, co to znamená a bohužel z wikipedie jsem to nepochopila. A pokud vy sám nevíte, co to znamená, pak nechápu, proč odpovídáte a ještě k tomu jste takhle nepříjemný, to o vás nic pěkného nevypovídá.

Edison

Dal jsem vám dva zdroje. Je to snad málo informací? Já si to aspoň přečetl a pár linků si prošel. Vy toho evidentně schopná nejste. Co chcete víc? Nalít vám to do hlavy norimberským trychtýřem?

MoroAirWolf

Aaah.. Co chci víc? Od boomera, který neumí číst? Děkuji, nic.

Edison

Coto? Přečtěte si svou otázku (tu na kterou jsem odpověděl) a mou odpověď. Pokud jste chtěla jinou odpověď, měla jste otázku napsat pořádně. Ono je snadný otázku změnit, nebo doplnit a z odpovídajícího se pokusit udělat blba. Ale ukazuje to spíš, co jste zač vy, když ani nepoděkujete a ještě si stěžujete.

MoroAirWolf

Jak jsem řekla, boomer co neumí číst. Ach.. smutné, starý člověk si stěžuje na mladé a přitom je ještě hořší než někteří mladí.. smutné, kam ta stará generace spěje.

Edison

Dle čeho soudíte, že nemím číst? Podle všeho mnohem lépe, než vy. Dokonce máte problém s chápáním textu a vyhledáváním informací. Ale to je u dnešní mladé generace docela běžný jev, což hodně vysvětluje, ale neomlouvá.

MoroAirWolf

Neboť jsem vám poděkovala a to i přes to, že se neumíte chovat slušně ale také, že jste odsoudil moje počínání, aniž by jste znal fakta.