marci1

Co je to „touček“? Bůček?

🙂

Nejlepší odpověď
Kepler

Zřejmě to má být zdrobnělina tuku, boku? Nevím odkud to pochází, pokud pominu autora.

Další odpovědi
annas

Zřejmě narážíte na otázku uživatelky zvonisek

Dnes slovo zastaralé, ale tvar je logický, pokud vyjdeme z etymologie.

Etymologové vycházejí ze srovnání se staroslověnštinou. Praslovanské i staroslověnské *tukъ se vyvíjelo a hláskovými změnami , které se objevily nejen v češtině, pochází z ie *teu-k-‘tuk; tučnět’od*teu-‘bobtnat.

Dalším vývojem vznikl kmen touko-, postupem hláskové změny vytvořily touček, který možná někde oblastně zůstal, nebo uživatelce chutná, takže používá zdrobnělinu.

Podobně je vytvořené slovo bůček od bôk. takže dalším vývojem bok – bůček. I když zde je základ slova nejasný.

V češtině se měnilo k v č při určitém postavení souhlásek a samohlásek, původně jerů.

Vše má své historické zákonitosti, nad nimiž neuvažujeme. Ale tvar touček = tuk, původně sádlo, omastek, jsem nikdy neslyšela.

Podle Úvodu do etymologie od kolektivu.

Mc Merkurion

… minimálně dva lidi to ví (tazatel a jeden odpovídající >>> nechci jmenovat) … ale já mezi ně nepatřím …

Lamalam

V životě jsem neslyšela. Asi malý tuk.

zvonisek

What is it?