dgfdgf

co je to teritoriální potřeba?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná, protože teritorium se dá chápat z různých pohledů.

V obecném slova smyslu jako zájmové nebo závislé území, oblast, kde se subjekt dožaduje určitého postavení. Kde žije, kde se stýká s lidmi atd. Teritoriální potřeba v nejširším slova smyslu – žít v určité zemi, oblastí atd.

Oblast psychologie, v níž se užívám pojem potřeba.

Teritorium se u člověka projevuje dvěma způsoby.

1. K prvnímu je zapotřebí oficiálního schváleni . . Takové teritorium si člověk většinou ohradí a různými způsoby upozorňuje, že se jedná o soukromý majetek – např. . dům.
V širším slova smyslu je to obec, okres, kraj, země atd.

2. Druhý typ teritoria vzniká spontánně, udržuje se nepsanými dohodami.

Rozlišujeme
intimní teritorium, osobní, společenské , veřejné

  • intimní prostor – kolem naší osoby – asi do 45 cm, do něho pouštíme jen někoho, kdo je nám něčím příjemný. Často je narušený např. v dopravních pristředcích apod.
  • osobní . asi do okruhu 120 cm – např. při různých setkáních, společenských akcích – držíme si jedince od těla
  • společenský – asi do 350 cm – např. při výuce ve školách, na schůzích – dá se komunikovat s více jedinci
  • veřejný prostor – např politici , velitelé , veřejní činitelé. Často jde o tzv. únikové pásmo..

--

V každém prostoru se chováme jinak, někdo je uzavřený, otevřený, snadno navazuje kontakty, jiný je samotář – žije sám mezi lidmi atd. ..

Potřeba patří mezi důležité motivy chování, jednání a prožívání člověka. Ve vztahu k teritoriu jsou to potřeby sociálně-psychologické. Např. potřeba citového vyžití, sebeuplatnění, sociálního kontaktu, prožívání a poznávání atd.

Takže člověk z pohledu psychooigického potřebuje být někam začleněný, někde žít, patřit do určitého teriotoria . U každého je to jinak – ne všichni mají potřebu být začleněni do všech teritorií.

Podle psychologie

Další odpovědi
anonym

Udělat si kolem sebe místo pro život a přitom nevyčnívat příliš z davu?