Avatar uživatele
Registrovaný

Co je to ta "akademická čtvrthodinka"?

Chápu význam při použití ve větě... když se někdo opozdí,tak se toleruje akademická čtvrthodinka. Ale jak to vzniklo?Kde se to vzalo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Akademická čtvrthodinka je časový úsek, který je určován časovým rozdílem mezi momentem, kdy je Slunce nejvýše, a momentem, ve kterém nám hodiny ukazují pravé poledne. Tento rozdíl je dán tím, že Země obíhá kolem Slunce po elipse a může nabývat maximální hodnoty 16 minut, a to ve dnech 11. února a 3.–4. listopadu.[1]

Díky tomuto časovému rozdílu se ze zdvořilosti k lidem, kteří čas určovali podle Slunce, akceptovaly malé nepřesnosti v dochvilnosti. Z důvodu, že se akademičtí profesoři často orientovali v čase pomocí Slunce, vžil se tento pojem i na akademické půdě a je zde dodnes používán jako čas, do kterého studenti čekají příchodu pedagoga.
Doplňuji:
to samé je uvedeno na stránkách hvězdárny v Rokycanech... http://hvr.cz/…

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/A kademick%C3%A1_%C4%8Dtvrthodin ka

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Rádio Praha uvedlo pořad, v němž hovoří historik Martin Šolc.
Akademická čtvrthodinka souvisí se slunečními hodinami, ale přece historikové uvádějí trochu jinak.

Stavění slunečních hodin přestávalo být nutností v době, kdy se vylepšila technika mechanických hodin, což je konec 16., nebo ještě průběh 17. století. Právě z téhle doby pochází úsloví "akademická čtvrthodinka", protože se s přednáškami na univerzitách začínalo se čtvrthodinovým zpožděním. Sluneční hodiny totiž ukazují pravý sluneční čas, zatímco mechanické hodiny střední sluneční čas a během roku je rozdíl těchto časů vzhledem k nepravidelnosti času slunečního asi 15 minut. Takže chudší studenti, kteří se řídili časem podle slunečních hodin, dostávali také možnost slyšet přednášky celé."

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:8hxHUaa tar0J:www.radio.cz/cz/rubrika/ knihy/slunecni-hodiny-nejsou-p rezitek+p%C5%AFvod+spojen%C3%A D+akademick%C3%A1+%C4%8Dtvrtho dinka&cd=3&hl=cs&ct=clnk&gl=cz &source=www.google.cz


Avatar uživatele

Omluvitelné zpoždění při schůzce či jednání do 15 minut.
Původně zřejmě na akademické půdě, kde se čekalo právě těch 15 minut se zahájením jednání, aby akademická rada byla usnášeníschopná.
Doplňuji:
Také oceňuji přínos odkazu, sám jsem odpovídal jen od boku a z hlavy.
Jenže opět se projevuje nepřesnost wikipedie, kde jsou autoři neověření amatéři.
V tomto případě použili záznam rokycanské hvězdárny, což je ale v souvisejícím odkazu uvedeno jako "faktická přesnost zpochybněna, viz relevantní diskuze".
A tady je uvedeno, že akademici sebou nemohli nosit sluneční hodiny a přesnější odkaz je na ověřenou anglickou encyklopedii, kde příspívají odborníci a údaje jsou vždy ověřovány komisí ze dvou nezávislých zdrojů.


Avatar uživatele
Zlatý

Lucijej : Kdybych mohl dám palců pět !
Bezvadná odpověď jejíž hodnotu vůbec nesnižuje odkaz. Díky za rozšíření obzoru.


Avatar uživatele
Zlatý

Vychádza to zo starého protokolu, keď najdôležitejší prichádza posledný. Akademici to hneď využili vo svoj prospech. Alebo boli tak zabratí do svojich problémov, že taký detail, ako hodiny ich ani nezaujímal?
Akademická štvrťhodinka patrí medzi podobné časové údaje ako moment, okamih a podobne. Je v rozpetí medzi 15-20 minút.
Kráľ a prezident majú 30 minút.

Lucijej, to odôvodnenie Slnkom je nádherné. :-)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Takže, ak som dobre rozumela, prenosné slnečné hodiny -dutý valček s ryhami a otvorom v plášti, kadiaľ svietilo slnko dovnútra na ryhy (hodiny) z vnútornej strany plášťa mali presnosť akademickej štvrťhodinky.
Konečne viem, prečo som niekedy nechytila autobus. :-)

Avatar uživatele

anonym

Ano, odkaz na hvězdárnu vysvětluje vznik časového úseku, to sedí. Jen na české wiki někdo spekulativně doplnil poznámku o akademických profesorech, a právě to je v oponentuže vyvráceno jako nevěrohodné.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.