Co je to ta „akademická čtvrthodinka“?

Chápu význam při použití ve větě… když se někdo opozdí,tak se toleruje akademická čtvrthodinka. Ale jak to vzniklo?Kde se to vzalo?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Akademická čtvrthodinka je časový úsek, který je určován časovým rozdílem mezi momentem, kdy je Slunce nejvýše, a momentem, ve kterém nám hodiny ukazují pravé poledne. Tento rozdíl je dán tím, že Země obíhá kolem Slunce po elipse a může nabývat maximální hodnoty 16 minut, a to ve dnech 11. února a 3.–4. listopadu.[1]

Díky tomuto časovému rozdílu se ze zdvořilosti k lidem, kteří čas určovali podle Slunce, akceptovaly malé nepřesnosti v dochvilnosti. Z důvodu, že se akademičtí profesoři často orientovali v čase pomocí Slunce, vžil se tento pojem i na akademické půdě a je zde dodnes používán jako čas, do kterého studenti čekají příchodu pedagoga.
Doplňuji:
to samé je uvedeno na stránkách hvězdárny v Rokycanech… http://hvr.cz/new­s/13/

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­kademick%C3%A1_%C4%­8Dtvrthodinka

Další odpovědi
annas

Rádio Praha uvedlo pořad, v němž hovoří historik Martin Šolc.
Akademická čtvrthodinka souvisí se slunečními hodinami, ale přece historikové uvádějí trochu jinak.

Stavění slunečních hodin přestávalo být nutností v době, kdy se vylepšila technika mechanických hodin, což je konec 16., nebo ještě průběh 17. století. Právě z téhle doby pochází úsloví „akademická čtvrthodinka“, protože se s přednáškami na univerzitách začínalo se čtvrthodinovým zpožděním. Sluneční hodiny totiž ukazují pravý sluneční čas, zatímco mechanické hodiny střední sluneční čas a během roku je rozdíl těchto časů vzhledem k nepravidelnosti času slunečního asi 15 minut. Takže chudší studenti, kteří se řídili časem podle slunečních hodin, dostávali také možnost slyšet přednášky celé."

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:8hxHU­aatar0J:www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/knihy/slunec­ni-hodiny-nejsou-prezitek+p%C5%AF­vod+spojen%C3%AD+a­kademick%C3%A1+%C4%­8Dtvrthodinka&cd=3&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

anonym

Omluvitelné zpoždění při schůzce či jednání do 15 minut.
Původně zřejmě na akademické půdě, kde se čekalo právě těch 15 minut se zahájením jednání, aby akademická rada byla usnášeníschopná.
Doplňuji:
Také oceňuji přínos odkazu, sám jsem odpovídal jen od boku a z hlavy.
Jenže opět se projevuje nepřesnost wikipedie, kde jsou autoři neověření amatéři.
V tomto případě použili záznam rokycanské hvězdárny, což je ale v souvisejícím odkazu uvedeno jako „faktická přesnost zpochybněna, viz relevantní diskuze“.
A tady je uvedeno, že akademici sebou nemohli nosit sluneční hodiny a přesnější odkaz je na ověřenou anglickou encyklopedii, kde příspívají odborníci a údaje jsou vždy ověřovány komisí ze dvou nezávislých zdrojů.

mosoj

Lucijej : Kdybych mohl dám palců pět !
Bezvadná odpověď jejíž hodnotu vůbec nesnižuje odkaz. Díky za rozšíření obzoru.

led

Vychádza to zo starého protokolu, keď najdôležitejší prichádza posledný. Akademici to hneď využili vo svoj prospech. Alebo boli tak zabratí do svojich problémov, že taký detail, ako hodiny ich ani nezaujímal?
Akademická štvrťhodinka patrí medzi podobné časové údaje ako moment, okamih a podobne. Je v rozpetí medzi 15–20 minút.
Kráľ a prezident majú 30 minút.

Lucijej, to odôvodnenie Slnkom je nádherné. 🙂

led

Takže, ak som dobre rozumela, prenosné slnečné hodiny -dutý valček s ryhami a otvorom v plášti, kadiaľ svietilo slnko dovnútra na ryhy (hodiny) z vnútornej strany plášťa mali presnosť akademickej štvrťhodinky.
Konečne viem, prečo som niekedy nechytila autobus. 🙂

anonym

Ano, odkaz na hvězdárnu vysvětluje vznik časového úseku, to sedí. Jen na české wiki někdo spekulativně doplnil poznámku o akademických profesorech, a právě to je v oponentuže vyvráceno jako nevěrohodné.