P70

Co je to statická povídka?

Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Statická povídka?

Je třeba si uvědomit význam slova statický = klidný, neměnný, nehybný, bez pohybu.

Opakem je dynamický = založení na pohybu, vývoji, děje atd.--

Určitě jste probírali statický a dynamický popis , Čím se liší?
.-----
V povídce jde o motivy, které se v ní objevují a vytvářejí její téma, motivy jsou statické a dynamické..

Jinak povídka je dílo epické, založené na ději, zachycuje kratší úsek života.

Epika je tedy dynamická, ale objevují se statické motivy . které zastavují děj, jsou stálé, neměnné – třeba popisy přírody, vybavení místností, ale i osob., které se nevyvíjejí, také některé úvahové prvky

Dynamické motivy – vše je v pohybu, probíhá děj, různá jednání postav – k tomu slouží především užití sloves.
--

Jak byste hodnotila lyrickou nebo básnickou povídku?