Avatar uživatele
Registrovaný

Co je to stařecká demence?

pro závěrečnou práci v kursu potřebuji znát odpověď na otázku stařecká demence formy a léčba stařecké demence

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Demence je onemocnění mozku, které se projevuje celkovým úbytkem duševních funkcí. Existuje několik známých příčin demencí.
Jednak se demence mohou rozvinout v důsledku přítomnosti jiných chorobných stavů, např. Creutzfeld-Jakobovy nemoci, aids, alkoholismu, otrav apod.
Dále se může jednat o poruchu prokrvení mozku, tzv. ischemicko-vaskulární demence. Nejčastěji se vyskytujícím typem demence je Alzheimerova demence.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při němž dochází k rozpadu nervových buněk a nervových vláken. Narušena je i produkce látek (zejména acetylcholinu), které zajišťují přenos informací mezi jednotlivými mozkovými buňkami.
Následkem úbytku mozkových buněk a omezení přenosu informací mezi nimi jsou funkce mozku výrazně snížené. Alzheimerova demence postihuje zejména osoby staršího věku, je tedy jednou z forem stařecké demence. Onemocnění se však může rozvinout i u mladých lidí. V tomto ohledu se rozlišuje takzvaná presenilní forma (senilita = stařeckost, stárnutí), při níž se onemocnění začíná rozvíjet před šedesátým pátým rokem věku a senilní demence, která nastupuje až po šedesátém pátém roce života.

Mimo jiné zahrnuje demence příznaky poruchy paměti (nejprve krátkodobé, později i dlouhodobé), problémy s orientací v prostoru a v čase, neschopnost soustředění se, spavost, ztráta motivace, snížená reakce na podnět apod. Příznaky stařecké demence mívají zpravidla kolísavý charakter. Průběh onemocnění a jeho intenzita jsou individuální. Nemoc obvykle trvá několik let a ve své těžké podobě způsobí výrazné narušení fungování postižené osoby ve společnosti i doma.

Příčiny Alzheimeroovy nemoci nejsou dosud přesně známé. Uvažují se vlivy genetické, dále mechanismy povahy metabolické, infekční, toxické, autoimunitní a jiné.

Léčba demence je obtížná a vyžaduje komplexní přístup. Kromě farmakologické léčby by součástí péče o člověka postiženého demencí měla být i psychoterapie a socioterapie (trénování paměti a základních činností denního života). Alzheimerovu nemoc nelze v současné době zcela vyléčit, dostupnými farmaky však lze postup onemocnění zpomalit, a prodloužit tak aktivní část života postižené osoby.

Léky na Alzheimerovu nemoc patří do skupiny tzv. blokátorů acetylcholinesterázy. Acetylcholinesteráza je látka, která rozkládá acetylcholin potřebný k přenosu informací mezi mozkovými buňkami (viz výše). Blokací acetylcholinesterázy nedochází k tak výraznému úbytku acetylcholinu, čímž je postup onemocnění zpomalen. Kromě inhibitorů acetylcholinesterázy se v léčbě uplatňují zhášeče volných kyslíkových radikálů, nervové růstové faktory a jejich stimulátory, látky blokující specifické receptory a jiné.

Co je demence
Demence je jednoduše řečeno úbytek vyšší mozkové činnosti
. Úbytek této činnosti se týká např. paměti
a dále pak schopnosti adekvátně reagovat na podněty a celkově „chovat se normálně". Neléčení choroby již od samého začátku pacienty ohrožuje a postupně je vede k jejich společenské izolaci. Péče o seniory, postižené demencí, bývá pro jejich rodiny velice náročná a často zcela nezvládnutelná.

Příčiny stařecké demence
Nejčastějšími příčinami demence ve stáří je Alzheimerova choroba a povšechná ateroskleróza. Demence je rovněž příznakem dalších neurologických onemocnění, včetně např. Creutzfeld-Jakobovy nemoci.

Alzheimerova choroba způsobuje postupný zánik nervových buněk mozkové kůry a v důsledku toho pacienti ztrácí paměť, nevědí, kde se nacházejí, nepoznávají blízké osoby. Často jsou takto postižení senioři pohybově schopní, což zhoršuje situaci, neboť musí být mnohdy hlídáni i celodenně.

U povšechné aterosklerózy dochází k demenci v důsledku opakovaných mozkových příhod, kdy jsou nedokrvené oblasti mozkové kůry nahrazovány nefunkční tkání. Příznaky mohou být podobné jako u Alzheimerovy choroby, často však bývají spojeny i s poruchou hybnosti, proto bývají senioři, postižení touto nemocí, upoutáni na lůžko.

Prevence vzniku či oddálení projevů demence
Důležitou prevenci
demence znamená fyzická aktivita a cvičení. Doporučuje se chůze po rovině minimálně 40 minut denně, dále denní procvičování kloubů a cvičení zaměřené na udržení stability.

Dále se jedná o nekuřáctví a vhodné stravovací návyky
, tzn. omezení tuků, dostatek bílkovin, dostatek minerálů a stopových prvků. Senioři by si měli udržovat přiměřenou hmotnost a spolupracovat s lékařem docházením na pravidelné kontroly krevního tlaku, cholesterolu, glykémie, léčení horečnatých stavů.

Udržování psychické aktivity je dalším krokem. Pravidelné konverzace, čtení knih a časopisů, luštění křížovek, návštěvy kin, divadel a koncertů, aktivní sledování veřejného dění.

Zdroj: http://www.heo.cz/i/58-demence .html

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1963
Zlatý mosoj 1572
Zlatý marci1 1454
Zlatý annas 1179
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 791
Zlatý quentos 766
Zlatý Kepler 691
Zlatý iceT 582

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.