Co je to stařecká demence?

pro závěrečnou práci v kursu potřebuji znát odpověď na otázku stařecká demence formy a léčba stařecké demence

Odpovědi
Marky71

Demence je onemocnění mozku, které se projevuje celkovým úbytkem duševních funkcí. Existuje několik známých příčin demencí.
Jednak se demence mohou rozvinout v důsledku přítomnosti jiných chorobných stavů, např. Creutzfeld-Jakobovy nemoci, aids, alkoholismu, otrav apod.
Dále se může jednat o poruchu prokrvení mozku, tzv. ischemicko-vaskulární demence. Nejčastěji se vyskytujícím typem demence je Alzheimerova demence.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při němž dochází k rozpadu nervových buněk a nervových vláken. Narušena je i produkce látek (zejména acetylcholinu), které zajišťují přenos informací mezi jednotlivými mozkovými buňkami.
Následkem úbytku mozkových buněk a omezení přenosu informací mezi nimi jsou funkce mozku výrazně snížené. Alzheimerova demence postihuje zejména osoby staršího věku, je tedy jednou z forem stařecké demence. Onemocnění se však může rozvinout i u mladých lidí. V tomto ohledu se rozlišuje takzvaná presenilní forma (senilita = stařeckost, stárnutí), při níž se onemocnění začíná rozvíjet před šedesátým pátým rokem věku a senilní demence, která nastupuje až po šedesátém pátém roce života.

Mimo jiné zahrnuje demence příznaky poruchy paměti (nejprve krátkodobé, později i dlouhodobé), problémy s orientací v prostoru a v čase, neschopnost soustředění se, spavost, ztráta motivace, snížená reakce na podnět apod. Příznaky stařecké demence mívají zpravidla kolísavý charakter. Průběh onemocnění a jeho intenzita jsou individuální. Nemoc obvykle trvá několik let a ve své těžké podobě způsobí výrazné narušení fungování postižené osoby ve společnosti i doma.

Příčiny Alzheimeroovy nemoci nejsou dosud přesně známé. Uvažují se vlivy genetické, dále mechanismy povahy metabolické, infekční, toxické, autoimunitní a jiné.

Léčba demence je obtížná a vyžaduje komplexní přístup. Kromě farmakologické léčby by součástí péče o člověka postiženého demencí měla být i psychoterapie a socioterapie (trénování paměti a základních činností denního života). Alzheimerovu nemoc nelze v současné době zcela vyléčit, dostupnými farmaky však lze postup onemocnění zpomalit, a prodloužit tak aktivní část života postižené osoby.

Léky na Alzheimerovu nemoc patří do skupiny tzv. blokátorů acetylcholines­terázy. Acetylcholines­teráza je látka, která rozkládá acetylcholin potřebný k přenosu informací mezi mozkovými buňkami (viz výše). Blokací acetylcholines­terázy nedochází k tak výraznému úbytku acetylcholinu, čímž je postup onemocnění zpomalen. Kromě inhibitorů acetylcholines­terázy se v léčbě uplatňují zhášeče volných kyslíkových radikálů, nervové růstové faktory a jejich stimulátory, látky blokující specifické receptory a jiné.

Co je demence
Demence je jednoduše řečeno úbytek vyšší mozkové činnosti
. Úbytek této činnosti se týká např. paměti
a dále pak schopnosti adekvátně reagovat na podněty a celkově „chovat se normálně". Neléčení choroby již od samého začátku pacienty ohrožuje a postupně je vede k jejich společenské izolaci. Péče o seniory, postižené demencí, bývá pro jejich rodiny velice náročná a často zcela nezvládnutelná.

Příčiny stařecké demence
Nejčastějšími příčinami demence ve stáří je Alzheimerova choroba a povšechná ateroskleróza. Demence je rovněž příznakem dalších neurologických onemocnění, včetně např. Creutzfeld-Jakobovy nemoci.

Alzheimerova choroba způsobuje postupný zánik nervových buněk mozkové kůry a v důsledku toho pacienti ztrácí paměť, nevědí, kde se nacházejí, nepoznávají blízké osoby. Často jsou takto postižení senioři pohybově schopní, což zhoršuje situaci, neboť musí být mnohdy hlídáni i celodenně.

U povšechné aterosklerózy dochází k demenci v důsledku opakovaných mozkových příhod, kdy jsou nedokrvené oblasti mozkové kůry nahrazovány nefunkční tkání. Příznaky mohou být podobné jako u Alzheimerovy choroby, často však bývají spojeny i s poruchou hybnosti, proto bývají senioři, postižení touto nemocí, upoutáni na lůžko.

Prevence vzniku či oddálení projevů demence
Důležitou prevenci
demence znamená fyzická aktivita a cvičení. Doporučuje se chůze po rovině minimálně 40 minut denně, dále denní procvičování kloubů a cvičení zaměřené na udržení stability.

Dále se jedná o nekuřáctví a vhodné stravovací návyky
, tzn. omezení tuků, dostatek bílkovin, dostatek minerálů a stopových prvků. Senioři by si měli udržovat přiměřenou hmotnost a spolupracovat s lékařem docházením na pravidelné kontroly krevního tlaku, cholesterolu, glykémie, léčení horečnatých stavů.

Udržování psychické aktivity je dalším krokem. Pravidelné konverzace, čtení knih a časopisů, luštění křížovek, návštěvy kin, divadel a koncertů, aktivní sledování veřejného dění.

Zdroj: http://www.he­o.cz/i/58-demence.html