Anduška

Co je to soudnost?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak tohle není :
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/po-jak-dlouhe-nepritomnosti-se-zdravite-aneb-pravidlo-pravidelneho-pozdraveni

Další odpovědi
da ny

Podstatné jméno 😉
Uvážlivost, obezřetnost, rozumnost, kritičnost, opatrnost, rezervovanost, rozvaha.....

Carlos1

Soudnost je schopnost jedince si uvědomit jestli svým chováním nevyvolává negativní emoce. Někdy se tomu říká sebereflexe.

MK44

Soudnost je stav mysli a jednání v takovém stavu. Stav klidu, vyrovnanosti, schopnosti řídit se zdravým rozumem, když jsem schopni jednat uvážlivě, ohleduplně a okolnostem přiměřeně – rozvážnost, adekvátnost. Ztratit soudnost pak znamená, že jsme podlehli afektu, emocím, zaslepenosti, fanatismu, že neznáme míru, nedokážeme odhadnout dopad našeho jednání nebo na něj nebereme ohled.

www

Původ je ve slovesu ‚soudit‘ a soudnost pak znamená schopnost posuzovat.
Doplňuji:
Zdroj: Naše řeč, vyjímám:
‚[91]saudiwost (Hy.): ze slovesa „soudit se“.
Lexém soudiwost je vysvětlován Hanušem (s.125) jako schopnost posuzovat; tedy
význam, který odpovídáz dnešnímu „soudnost“.‘

anonym

Jednoduchý příklad : když máš obrovský zadek, nemůžeš nosit kratičký šaty, to by ti řekli: co to máš prosim tě na sobě? Ty snad nemáš soudnost"