simonka

Co je to smlouva ve prospěch třetího?

Kdo ji může a za jakých podmínek uzavřít?
Doplňuji:
Stando děkuji ohledně o zásilku květin, ale jak je to s uzavření nájemní smlouvy ve prospěch osoby, která je povinna vystěhovat se z bytu po zajištění bytové náhrady?

Nejlepší odpověď
standa

Jedná se o situaci, kdy účastníci smluvního vztahu uzavírají smlouvu ve prospěch třetí osoby podle ustanovení § 50 občanského zákoníku (viz zdroj)

Smlouva platí pouze mezi dvěma osobami až do chvíle, kdy s ní třetí osoba projeví souhlas.

Možným příkladem je objednávka květin pro osobu odlišnou od toho, kdo květiny objednává.
Květiny je třeba doručit této třetí osobě a pokud ta s tím neprojeví souhlas, je třeba je doručit tomu, kdo je objednal.

Jiným příkladem může být uzavření nájemní smlouvy ve prospěch osoby, která je povinna vystěhovat se z bytu po zajištění bytové náhrady.

Atd.
Doplňuji:
Výše zmiňovaným příkladem ´nájemní smlouvy´ může být situace, kdy OBEC zajišťuje náhradní ubytování pro osobu, která je povinna vyklidit obecní byt. Což může obec učinit tak, že uzavře zmiňovanou ´smlouvu o nájmu´ (s využítím ustanovení § 50 obč.zák.) s právnickou či fyzickou osobou, vlastníkem domu či bytu, a to ve prospěch osoby, která je povinna byt vyklidit.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t1.aspx

Další odpovědi
ReHu

Napadlo mě, že by to také mohlo být, když se manželé po rozvodu dohodnou, že byt nechají svým dětem.