Rokio

Co je to slovní salát? Má něco společného s opravdovým salátem?

Které má slovní salát znaky? Můžete mi uvést ukázku slovního salátů?

Nejlepší odpověď
marci1

Jedná se o jednu z poruch řeči, konkrétně je narušena sémanticko-pragmatické úroveň řeči. Zásadním problémem takto postižených jedinců je narušená schopnost správného komunikačního užití řeči. Vyskytují se obtíže ve vyjadřování, jeho nepřesnost, neobratnost a nepřiměřenost reagování na otázky, omezená schopnost odhadu významu použitých slov apod. (Vágnerová, 2008, s. 238). Tzv. „slovním salátem“ označujeme projev, kde slova a věty, které jedinec používá, jako celek nedávají smysl. Nenavazují na sebe a budí dojem přeskakování od jedné myšlenky ke druhé, slova jsou k sobě řazena nahodile. Slovní projev je pro okolí nesrozumitelný, jde o změť volně vyslovovaných slov, básniček, reklam, frází, písniček, pasáží z konverzací či úryvků z knih, které nemají žádný nebo pouze přibližný komunikační význam. V tomto případě řeč neslouží své základní funkci- výměně informací. S jedincem nelze konverzovat, jednoduše „si povídat“.
V neverbální komunikaci je možné sledovat deficit v gestikulaci-objevuje se nedostatečná komplexnost gest nebo i nedostatečné používání či absence jednoduchých gest, např. přikyvování hlavou na znamení souhlasu. (Thorová, 2006,s.105; Lechta, 2003, s. 266)

Dezorganizovaný slovní projev se objevuje např. u jedinců s poruchou autistického spektra, u schizofreniků, u jedinců s demencí či bipolární afektivní poruchou.

https://wiki.rvp­.cz/Knihovna/1­.Pedagogick%C3%BD_le­xikon/S/Slovn%C3%AD_sal%­C3%A1t-_dezorganizovan%C3%BD_sl­ovn%C3%AD_pro­jev

EKSOT123

Podle odpovědi Marci mě to připomíná překlady textů automatickými překladači. Hlavně z čínštiny.