Avatar uživatele
Stříbrný

Co je to slovní salát? Má něco společného s opravdovým salátem?

Které má slovní salát znaky? Můžete mi uvést ukázku slovního salátů?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jedná se o jednu z poruch řeči, konkrétně je narušena sémanticko-pragmatické úroveň řeči. Zásadním problémem takto postižených jedinců je narušená schopnost správného komunikačního užití řeči. Vyskytují se obtíže ve vyjadřování, jeho nepřesnost, neobratnost a nepřiměřenost reagování na otázky, omezená schopnost odhadu významu použitých slov apod. (Vágnerová, 2008, s. 238). Tzv. „slovním salátem“ označujeme projev, kde slova a věty, které jedinec používá, jako celek nedávají smysl. Nenavazují na sebe a budí dojem přeskakování od jedné myšlenky ke druhé, slova jsou k sobě řazena nahodile. Slovní projev je pro okolí nesrozumitelný, jde o změť volně vyslovovaných slov, básniček, reklam, frází, písniček, pasáží z konverzací či úryvků z knih, které nemají žádný nebo pouze přibližný komunikační význam. V tomto případě řeč neslouží své základní funkci- výměně informací. S jedincem nelze konverzovat, jednoduše „si povídat“.
V neverbální komunikaci je možné sledovat deficit v gestikulaci-objevuje se nedostatečná komplexnost gest nebo i nedostatečné používání či absence jednoduchých gest, např. přikyvování hlavou na znamení souhlasu. (Thorová, 2006,s.105; Lechta, 2003, s. 266)

Dezorganizovaný slovní projev se objevuje např. u jedinců s poruchou autistického spektra, u schizofreniků, u jedinců s demencí či bipolární afektivní poruchou.

https://wiki.rvp.cz/…

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

EKSOT123

Podle odpovědi Marci mě to připomíná překlady textů automatickými překladači. Hlavně z čínštiny.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4013
Zlatý Kepler 1677
Zlatý Drap 1619
Zlatý quentos 1544
Zlatý mosoj 1494
Zlatý led 889
Zlatý marci1 876
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.