Standaa

Co je to sekundární literatura?

A jakou mám použít do referátu, když jsem z žádné jiné knihy nečerpal?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedll jste téma referátu. Zda uvedete zdroj, záleží právě na tématu, tedy na tom,

  1. zda jste byl sám třeba svědkem nějaké sportovní akce, takže informujete o průběhu této akce jako účastník.
  2. zda nejste sám účastníkem nebo sám jste třeba něco nevyrobil, nenapsal, musíte uvést zdroj, i když teď už píšete z hlavy.

Napadá mě referát o filmu. Musíte uvést jeho název, režiséra, autora přílpadné předlohy atd. Takže tyto informace jste odněkud převzal. Proto musíte vložit odkaz na literaturu, z níž jste čerpal.

Rozlišujeme různé druhy informačních pramen či .literatury. , Nejzákladnější je dělení pramenů podle míry původnosti jejich obsahu.

Dělíme je na primární, sekundární a terciální prameny .
Primární informační prameny – přináší původní, nové informace, původní tvůrčí díla, umělecká nebo literární; původní zprávy o nějaké události nebo časovém období atd.

Sekundární informační prameny = literatura o literatuře primární. Většinou mají formu seznamů, které jsou utříděny podle určitých hledisek. Jsou nezbytné pro vyhledávání potřebných dokumentů a pro odbornou práci s informacemi.

Dále dokumenty, které vycházejí z primárních pramenů a které rozebírají a interpretují původní informace – např. biografie, slovníky, encyklopedie, recenze a literární kritiky, recenze atd.

Další podrobnosti o této literatuře najdte v odkazu. od Lenky Cahlové

http://wiki.kni­hovna.cz/index­.php?title=Pra­men
Doplňuji:
Odkaz na článek Chemická inforamtika není rozhodující, protože psaní referátu je náplní českého jazyka, nikoliv chemie.

Rozhodujcí jsou informace, které , se probírají v českém jazyce.
Každý referát by měl obsahovat zdroje, ze kterých se vychází, pokud nechce student získat horší známku.

Další odpovědi
Emefej

Sekundární literatura – např. učebnice, monografie, encyklopedie a slovníky, příručky, sborníky dat, přehledné články a periodika. Jedná se o zdroje, které čerpají z primární literatury, tj. z místa, kde vědec poprvé sdělil v tištěné formě výsledky vědeckého výzkumu.
Pokud jsi při tvorbě referátu nepoužil žádnou sekundární literaturu, tak jí neuváděj.

Lamalam

Do referátu (na tématu ani na úrovni nezáleží) nemusíš nutně použít sekundární literaturu, profesionálněji vždy působí využití primárních informačních zdrojů. Někteří oponenti si na to potrpí.

Více o zdrojích v odkazu.

Zdroj: http://jindrich­.org/cicz/cipub­proc.html