Retko

Co je to ruchadlo??

A spise jaky je rozdil mezi ruchadlem a pluhem?

Nejlepší odpověď
quentos

ruchadlo je druh pluhu, je mu tento pojem tedy nadřazený. Jedná se o historické potažní orební nářadí charakteristické použitím jednostranné odhrnovačky válcovitého tvaru. Zkonstruovali jej roku 1827 bratranci Veverkové v Rybitví u Pardubic.
Ruchadlo se používalo především na lehké písčité půdy a stalo se jedním z předchůdců dnešních moderních pluhů. český vynález (!). Ruchadlo brzy vytlačilo nejen původní české háky, ale i všechny druhy cizích pluhů. O jeho rozšíření mimo českou kotlinu asi nejlépe svědčí fakt, že se v zahraniční odborné literatuře udržel český název – Němci, Angličané i Francouzi novému pluhu říkali der – the -le ruchadlo.
Doplňuji:
panenka: „pluh se používá na tažení koní“. Teda to je perla jak od žáka 5. třídy ZŠ, jdu si to někam zapsat ;{))))))=

Zdroj: www.lidovky.cz/rucha­dlo-poznal-cely-svet-09m-/ln_noviny.as­p?c=A090223_000072_ln_no­viny_sko&klic=­230200&mes=090223_0

Další odpovědi
dudu

Znám rovněž tuto verzi: Johan a Madeus Mozart byli bratři, kteří vynalezli ruchadlo.

panenka

RUCHADLO JE NA ORANÍ PŮDY JE TO PŘEDCHŮDCE DNEŠNÍCH PLUHŮ viz.v odkaze
pluh-se používá na tažení například koní
Doplňuji:
omlouvám se že jsem napsala že pluh je na tažení koní.je to to samé jak ruchadlo

Zdroj: http://www.az-encyklopedie.in­fo/r/21573_Rucha­dlo/

mojitek

:o)