Thom

Co je to relativita pohybu, nějak stručně?

Co je to relativita pohybu, nějak stručně? Našel jsem spoustu stránek, ale nikdy jsem nenašel to, co potřebuji. Je to moc složité…

Nejlepší odpověď
annas

Relativita pohybu znamená, že pohyb je relativní, neboli závisí na tom, kdo jej pozoruje, vzhledem k něčemu. (Podle WIkipedie).

Vysvětlení:
Když řeknu, že hlemýžď se pohybuje pomalu, musím uvést, že ve vztahu třeba k chůzi člověka.

Auto se pohybuje rychle vzhledem k jízdě na kole, ale pomalu vzhledem k pohybu letadla.

Pohybuje se auto, člověk je ve vztahu k němu v klidu.

Další odpovědi
quentos

jestli se nemýlím, jde o to, že pohyb je relativní v závislosti na pohledu na pohybující se těleso. Např. člověk jedoucí v autě se pohybuje vzhledem k okolí, ale vzhledem ke své pozici nebo pozici auta je vlastně neustále v klidu.
Paradoxem pohybu je taky to, že se skládá ze série nehybných stavů. Takže co teda – existuje vůbec…?

hanulka11

•Relativita pohybu znamená, že pohyb je relativní, neboli závisí na tom, kdo jej pozoruje – závisí na vztažné soustavě, vzhledem ke které se pohyb zkoumá. Zatímco v jedné soustavě se těleso může pohybovat, při volbě jiné soustavy může být těleso v klidu.

anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Re­lativita_pohy­bu

irij

1.Řekněme , že sedíš a čučíš na televizi. tedy nepohybuješ se, ale vzhledem k vesmíru se pohybuješ, protože se s tebou točí Země ,obíháš kolem Sunce, Sl. soustava se pohybuje v galaxii…
2. Čučíš na tu televizi nepohybuješ se, ale jSi složen z molekul, molekuly z atomů a ty kmitaji a pohybují se.

BandiOl

Při vzájemném pohybu těles se jako největší, nebo skupina největších těles určí jako nehybná. Pohyb ostatních těles se pak určuje vůči tomu „pevnému bodu“. Z toho důvodu nedovedeme určit absolutní rychlost, pouze relativní – vůči aktuálnímu „pevnému bodu“.

Ján Ámos

V prvom rade je potrebné odlíšiť relativitu pohybu svetla (elmag polí) a relativitu pohybu materiálnych telies.

Svetlo má vždy konštantnú rýchlosť, kým telesá môžu meniť svoju rýchlosť.

Galileiho princíp relativity opisuje iba pohyb materiálnych telies a neplatí na pohyb svetla, zatiaľ čo Einsteinova teória relativity platí iba na pohyb svetla, ale neplatí na pohyb materiálnych telies.

Takže stručne povedané, súčasná fyzika mieša relativitu pohybu svetla s relativitou pohybu materiálnych telies a tak z toho vytvorila iba jedna fyzikálnu čalamádu, ktorú normálne mysliaci človek ťažko pochopí a keď ju pochopí, tak ju musí zamietnuť ako fyzikálny blud.

Relativita pohybu je fyzikálny blud, ktorý sa dá experimentálne vyvrátiť.
Zdroj: jaray.blog.sme.sk