kocickaaa

Co je to řečnická otázka?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-rika-otazce-na-kterou-vlastne-nechcete-znat-odpoved

Řečnická otázka je otázka, která nevyžaduje odpověď a na níž odpověď nikdo neočekává.
Užívají ji řečníci (politici, učitelé). Zpravidla ji položí a hned si na ni sami odpoví. Jde spíš o takové zvolání.

Doplněna:
Příklad řečnické otázky:

Je to skutečně tak, jak si myslím? Je to tak, jak to vypadá?

Když si sám řečník odpoví = řečnická odpověď.

Další odpovědi
Fidel

To je otázka, na kterou nečekáš odpověď. Např. vyučující, který spěchá z přednášky se na konci zeptá: Nikdo nemáte dotazy? A hned odejde. Wiki píše: Řečnická otázka je otázka, která nevyžaduje odpověď a na níž odpověď zpravidla ani není očekávána.

Sémanticky nejde o skutečnou otázku, ale o zvolání. Může být výrazem nejistoty, častěji však bývá užívána profesionálními řečníky (politici, pedagogové). Ti tuto otázku položí a zpravidla si na ni ihned odpovědí.