Co je to prvotní doklad?

Tato otázka souvisí s učetnictvím a přímo se týka Zúčtování se zaměstnanci. Chtěla bych prosím vědět charakteristiku prvotního dokladu a které to doklady jsou. Děkuju

Nejlepší odpověď
annas

Prvotními doklady se nazývají písemnosti, na jejichž základě jsou později vystavovány doklady účetní. Z této definice vyplývá, že jejich forma muže být velmi rozmanitá. Prvotním dokladem muže být jakýkoliv dokument
osvědčující nějaké hospodářské operace, a to jak mezi dvěma subjekty (např. koupě zboží)nebo dokonce v rámci účetní jednotky.
Mezi typické prvotní doklady patří například:

  • paragon
  • prodejka, stvrzenka, účtenka
  • faktura
  • výdejka ze skladu
  • stvrzenka od příjmového pokladního dokladu
  • výpis z běžného úctu
  • inventarizační zápis
  • nájemní smlouva.

Orientaci mezi prvotními doklady nám neusnadňjí ani právní predpisy. Neexistuje totiž jeden právní předpis,orientaci mezi prvotními doklady nám neusnadnují ani právní predpisy. Neexistuje totiž jeden právní předpis, který by se věnoval výhradně prvotním dokladům a jejich náležitostem.
Podle metodiky účetnictví.