Lankiller

Co je to progresivní onemocnění?

Dobrý den, zajímalo by mě co je progresivní onemocnění. A také nějaký příklad.
Děkuji:)

Nejlepší odpověď
Edison

Rozvíjející se, postupující.
Slovo:
progres, progrese

Význam:
postup, šíření, pokračování, pokrok, vzestup, růst

Zdroj: https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/pro­gres-progrese

Další odpovědi
Ametyst

Stále se rozšiřující, pokračující, zdravotní problém, který vede třeba k rozvoji chronické nemoci nebo při rychlé progresivitě ke smrti. Někdy to medikace aspoň zpomalí, někdy ne.

Kepler

Souhlas s Edisonem. Příklad: metastázující rakovina orgánů.

Dochy

postupující, horšící se…
Alzhaimer, Parkinson, roztr. skleróza, … nemoc si čas od času zabere další území, ale už nevrací.

Edison

Metastáze je ale něco jiného. Metastáze jsou nová podružná ložiska nemoci, kdežto progrese je rozvoj, rozšiřování stávajících ložisek, nebo šířeji rozvoj nemoci jako celku.