Co je to procesor ARM?

Často narážím na debaty o procesorech Arm. Co to je? Nová firma?

Nejlepší odpověď
Olaf

ARM není žádná nová firma jako AMD nebo Intel, ale architektura, typ, procesorů. Dnes jsou tyto procesory rozšířeny v mobilních a vestavěných zařízeních (mobilní telefony, PDA, iPody, kalkulátory a další). S ohledem na netbooky (malinké notebooky) se jim předpovídá budoucnost i v oblasti PC. Proto se hovoří o „portování“ operačních systémů na tuto architekturu. Například pro ARM jsou připraveny linuxové a unixové systémy. Probíhají debaty, že na ARM by se měl připravit i Microsoft se svými desktopovými Windows, ale ten to zatím odmítá (ovšem Windows CE jsou právě pro ARM). ARM procesory mají několik výhod (i nevýhod) oproti „klasické“ architektuře x86 a x86–64, například nižší spotřebu, což je pro mobilní zařízení hlavní.

Další odpovědi
Dandi

Přesně tak jak píšou kolegové. ARM sice vyvinula firma ARM Limited, ale není to typ procesoru, avšak typ architektury. Mrkněte na stránky ve zdroji. Popisovat ARM je práce na semestrálku =)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/AR­M#Charakteris­tika_procesoru_ARM

alenka901

ARM (dříve Advanced RISC Machine a ještě předtím Acorn RISC Machine) je v informačních technologiích 32bitová mikroprocesorová architektura typu RISC vyvinutá firmou ARM Limited, která se využívá v mnoha vestavěných systémech. Díky svým energeticky úsporným vlastnostem se procesory ARM používají hlavně v mobilním odvětví spotřební elektroniky, kde je malá spotřeba energie velmi důležitá. První mikroprocesor s architekturou ARM byl navržen firmou ARM Limited v roce 1984.

Dnes tvoří rodina procesorů ARM 75 % všech 32bitových RISC procesorů[1] ve vestavěných zařízeních, což z ní dělá nejpoužívanější architekturu na světě. Procesory ARM je možné najít ve všech odvětvích spotřební elektroniky od PDA, mobilních telefonů, multimediálních přehrávačů, přenosných herních konzolí, kalkulaček až po počítačové periferie (pevné disky, routery). Důležité větvě této rodiny jsou zejména Marvell XScale a OMAP od Texas Instruments.
Architektura procesoru ARM

Procesor ARM obsahuje 44 základních instrukcí s jednotnou šířkou 32 bitů. V jednom taktu se vykonávají pouze instrukce pracující s aritmeticko-logická jednotkou (ALU), s registry nebo s přímými operandy.

Procesor pracuje ve čtyřech základních režimech:

  • uživatelský režim USR
  • privilegovaný režim supervizora SUP
  • privilegovaný režim přerušení IRQ
  • privilegovaný režim rychlého přerušení FIQ

V procesoru je obsaženo 25 částečně se překrývajících 32bitových registrů (15 registrů je univerzálních a zbývajících 10 má speciální funkce), z toho 16 registrů je v každém režimu činnosti programově přístupných.

Attack-design

ty jsou zpravidla v mobilech ci pda,nic nového spíše méne známeho