Avatar uživatele
Pokročilý

Co je to přesně výměnek a kde se nacházel ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vejminek - starý výraz - na výminku, na výměnku žili rodiče, když dětem předali hospodaření na chalupě.
Zpravidla syn se musel zavázat, že rodičům poskytne po dobu jejich života (odpočinku) naturálie, peníze, postará se o ně.

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ dobry-vecer-vysvetlete-prosim- vyznam-slov

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Výměnek (poněkud zast. ob. výminek, vejměnek, vejminek[1], vejmínek, vejminěk, nářečně také vejmenek, výměna, výměnka, výminka či výměnice[2], latinsky reservatum rusticum[3]) byl venkovský zvykový právní útvar, prostřednictvím něhož se na statek nově nastupující hospodář zavazoval k tomu, že někdejšímu hospodáři, který mu statek předával do užívání a odcházel na odpočinek (tzv. na vejminek, tj. do obydlí většinou v rámci statku nebo v jeho těsném sousedství za tím účelem postaveného), bude doživotně zaručovat ubytování a určité množství nejčastěji naturálních dávek (výjimečně dávek finančních nebo služeb). Odstupujícím hospodářem býval zpravidla otec, který statek předával do užívání svému synu a sám odcházel na vejminek.

V českých zemích byl výměnek jako institut zrušen roku 1948 uzákoněním národního pojištění, jímž byl (vynuceně) nahrazen.[4] Výměnek je též označení pro obydlí výměnkáře (výměnkářů).


Avatar uživatele
Zlatý

Zvykový právní útvar, prostřednictvím něhož se na statek nově nastupující hospodář zavazoval k tomu, že někdejšímu hospodáři, který mu statek předával do užívání a odcházel na odpočinek (tzv. na vejminek, tj. do obydlí většinou v rámci statku nebo v jeho těsném sousedství za tím účelem postaveného), bude doživotně zaručovat ubytování a určité množství nejčastěji naturálních dávek (výjimečně dávek finančních nebo služeb). Odstupujícím hospodářem býval zpravidla otec, který statek předával do užívání svému synu a sám odcházel na vejminek.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/V %C3%BDm%C4%9Bnek


Avatar uživatele
Zlatý

Venkovská stavení byla vetšinou na velkém dvoře a před dvůr stál nízký přístavek většinou 2 světničky. Tam odcházeli bydlet starouškové, aby udělali místo mladým ve stavení.


Avatar uživatele
Zlatý

Cituji ze smlouvy manželské mých praprarodičů ze dne 9.6.1925:
- na srážku z odstupní hodnoty dříve zmíněných nemovistí ustanovují odstupitelé pro sebe následovní solidárně splatnou výměnu:
doživotní, bezplatný společný příbytek v domě nastupitelů za podmínek jmenovaných jinde jakož i opatření potřebného šatstva a obuvi, týdně na přilepšenou jednu korunu a zapravení útraty za slušný, stavu a majetku přiměřený pohřeb. Dále ustanovují odstupitelé pro sebe každoroční dávku vždy na prvního října:
250 kg žitné, 75 kilo přeničné mouky mulky a 75 kg pšeničné jedničky, 15 kilo krup, 5 kilo pšeničné krupice, 10 kilo jáhlové kaše, 20 kilo hrachu, 5 kilo maku, 10 kg povidlí a dále 10 kuchyňské soli, šest litrů petroleje, dvanáct kilo cukru, deset kilo sádla, pět kilo másla, pět metrů dřeva ku pálení v pěkných štípách a jednu kopu otýpek neb dva metry třísek, šešt otýpek režné cepové slámy, to vše s dodáním do bytu. Během roku na požádání jednu kopu vajec, dvacetpět kilo tvarochu a denně litr a půl čerstvě nadojeného mléka a při zabíjačce šest kilo vepřového masa a každoročně na přilepšenou 300 Kč.

Čtyřstránková smlouva obsahuje ještě řadu dalších náležitostí, je ručně psána, opatřena kolky a zapsána do knih úředních.
Naši předkové dobře věděli, že pořádek dělá přátele a nedávnost jsem četl, že institut výměnku se do práva občanského opět vrátí.


Avatar uživatele
Zlatý

A jen doplním, že slovo vzniklo z "vymínit si" - staří si vymínili, že jim mladí nechají kousek statku na dožití.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2598
Zlatý Drap 1749
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 757
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 583
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.